Závislost na nakupování ničí ženy a jejich rodiny aneb Nebezpečný shopaholismus

Každý člověk je na něčem závislý. Je závislý na tom, že potřebuje dýchat, tedy na vzduchu, vodě, kontaktu s lidmi apod. Ale to nejsou chorobné závislosti. Závislosti, které ženou člověka do záhuby, ale číhají doslova na každém rohu. Vlastně by se dalo říci, že s každou novinkou, která nám usnadní nebo zpestří život může vzniknout i chorobná závislost. Mohlo by to vypadat, že muži mají těch závislostí více ( kouření, automaty, alkohol…), ale ženy jsou náchylné na stejné zlozvyky jako muži, navíc mohou mít i chorobnou touhu nakupovat. Shopaholismus, jak se chorobné nakupování nazývá, může přivést celou rodinu doslova na dlažbu.

Závislost na nakupování ničí ženy a jejich rodiny aneb Nebezpečný shopaholismus

Bez zábran do dluhů
Pokud si neumíte konkrétně představit, o čem je život shopaholičky, doporučujeme prohlédnout si film Báječný svět shopaholiků. Na příkladu sympatické redaktorky ekonomického magazínu se můžete podívat, kam dokáže takové osoby dohnat vášeň k nakupování. Nezajímá je, zda na nakupované věci opravdu mají dostatek financí a přecházejí z jednoho dluhu do druhého. Nejhorší alternativou je spojení shopoholiček s kreditní kartou. Vesele nakupují do mínusu aniž by se zamyslely, zda budou schopny všechny peníze tak brzy vrátit.

Shopaholizmus je totiž závislost jako každá jiná
Dokáže člověka zcela omámit a po nakupování budou toužit stejně jako po kterékoliv jiné droze. Pro ně je totiž důležitý ten pocit, který se spojuje s tím, že koupili opět něco nového a mohou si zaplnit svůj šatník, nebo ozdobit byt. Způsobuje jim to stejnou euforii jako jiné zakázané látky s tím rozdílem, že takto neubližují svému tělu a navíc nedělají nic nezákonného. Pouze pravidelně nakupují nad své možnosti a kašlou na to, zda jim je to ještě vůbec užitečné.
 

Pozor na děti
Velmi křehké jsou v tomto případě zejména děti v teenagerském věku. Abyste jim dokázali vysvětlit pravou hodnotu peněz, musíte je k tomu vést dlouhodobou výchovou. Jinak jim bude úplně jedno, že si nemají doma co dát do úst, hlavně že mají další boty. Nebojte se s nimi o tom promluvit. Tak jako je ochraňujete před riziky drog, musíte je připravit i na takové úskalí. Vliv silného marketingu je nejednou tak ostrý, že by dokázal schovat do kapsy kteréhokoliv šikovného dealera. Neberte to proto na lehkou váhu. Touha vlastnit něco opěvovaného v reklamě a padnout do úskalí shopoholizmu je velmi velká. Naučte je odolávat tomuto tlaku a být dostatečně odhodlanými věřit vlastnímu úsudku. V konečném důsledku o vážnosti této závislosti hovoří i fakt, že také patří mezi psychické choroby, které je nutné léčit a absolvovat minimálně odvykací sezení, ne-li dlouhodobé kúry.

Je to skutečně potřeba?
Základním pravidlem při nakupování je vždy zamyslet se, jestli tu věc opravdu potřebujete, nebo ji chcete jen pro vlastní rozmar. Pokud tak samozřejmě učiníte jen z času na čas, je to pouze nerozumné utrácení peněz. Když se však z toho stane častá pravidelnost, je načase zamyslet se nad možností blížícího se shopaholismu. Právě v tomto případě má přijít na řadu zpytování svědomí při každém nakupování. Pokud si totiž koupíte nové šaty jen na to, že vám budou viset ve skříni, protože se vám ve zlomku vteřiny líbily, začíná to být nebezpečné. Když se takových věcí nasbírá více, měli byste si určit rázně hranice, kdy a co si koupíte a začnete namísto utrácení spořit. Sledujte po očku i vaši dceru a všímejte si právě takové první náznaky neuváženého nakupování.

Rizikové skupiny
K nejčastěji postiženým osobám patří v drtivé většině případů ženy. To však neznamená, že byste si neměli dávat pozor i na chlapce. Zatímco u něžnější polovičky odchází většina peněz do módy a kosmetiky, muži mohou takto propadnout nakupování elektroniky, což může být v začátcích snadno přehlédnutelné. Z žen jsou to pak mladé dívky, které dostanou neomezený přístup a kartu k vašemu účtu. Nedokáží si ještě uvědomit hodnotu peněz, ale přesto si kupují všechno, na co si jen pomyslí. I proto je vhodnější omezené kapesné, kde je dokážete lépe kontrolovat. V neposlední řadě nelze zapomenout ani na ty ženy, které dostanou po škole první stálé zaměstnání a dostanou se k trvale vyšším příjmem, než na jaké byly zvyklé dosud. Najednou chtějí dohnat vše, co si nemohly dosud dovolit a pouze o tom tajně snily. Bezhlavě nakupují i ​​to, co už vůbec nepotřebují a zároveň tak chtějí prokázat i své lepší společenské postavení. Do něj však patří pouze na oko, protože výdaje, které mají, si ve skutečnosti nemohou dovolit a žijí neustále na dluh.

Autor: Martina Dvořáková