Závislost na hrách je třeba léčit jako jiné závislosti

Svoboda to je to, po čem lidé prahli a prahnou. Ale když získají svobody až příliš, mnohým se stane, že ztrácí svou svobodu tím, že je začne ovládat jejich závislost. A tak máme nesvobodné kuřáky, alkoholiky, ale také patologické hráče. Převažují mezi nimi muži, ale jsou i ženy, které propadly hráčské vášni.

Závislost na hrách je třeba léčit jako jiné závislosti

Ztráta kontroly
Závislost na hráčské vášni se v drtivé většině případů týká mužů. Odborníci to zdůvodňují tím, že zejména u pánů ve věku 20 až 35 let převládá přirozená silnější touha po vítězství, aby se stali vůdci své skupiny a byli všemi obdivováni. Kdyby však zůstali této pohnutce věrní pouze ve zdravé míře a občas si vsadili na vítězství svého favorita nebo vhodili minci do výherních automatů, nikomu by to nevadilo. Gamblerství však výrazně ovlivní jejich životy. Takoví lidé ztrácejí kontrolu nad sebou a hra je pro ně přednější než cokoliv v jejich okolí. A to i včetně rodiny. Přicházejí nepříčetně stavy a v případě proher a nezdarů jsou často doprovázeny i agresivním chováním. Lidé mohou propadnout hře na herních automatech, kartám, sázení, hazardním hrám jako například ruletě. V hraničních případech se všechny tyto syndromy mohou ozvat i během obyčejných společenských her, protože ten člověk absolutně nebude vědět vstřebat možnost prohry. Jednoduše všude bude vyhledávat jistou dávku napětí a adrenalinu. Pokud si myslíte, že byste měli dávat pozor zejména na své partnery, mýlíte se. Mezi velmi lehké oběti můžete počítat i teenagery, kteří snadno propadnou všem takovým lákadlům.

Neodvádí pozornost, je to stejně nebezpečné
V porovnání s jinými závislostmi mají někdy lidé tuto tendenci zlehčovat. S úlevou si vydechnou, že je to přece "jen" gamblerství a mohou být rádi, že nepropadli alkoholismu nebo drogám, které mají mnohem horší ukončení. Jenže toto je jeden velký omyl. Nejvýrazněji to bude nepochybně ovlivňovat váš rozpočet. Nejhorší na tom je, že ze začátku nebudete znát pravý důvod a budete zasypávané nemožnými výmluvami, které byste měli co nejdříve prokouknout. Snaha uklidněni vašeho svědomí bude podpořena několika výhrami, které občas viník přinese. Jeho myšlenky však půjdou jiným směrem a spoléhání se na to, že když se jim to podařilo zas, musí to i příště, je přivede jen do velkých dluhů, které zruinují celou rodinu. K tomu můžete časem připočítat i zmiňovanou rostoucí agresi a někdy se mohou přidružit i další závislosti, kterými se budou chtít odventilovat po prohrách. V žádném případě tedy vše nezlehčujte a určitě ho v tom nepodporujte a nechvalte ho po donesených výhrách, protože ho to bude motivovat v další pokračování.

Pozor na závislosti na hrách
Když jsme mluvili o mladých lidech, ti jsou v současnosti nejvíce ohrožení počítačovými hrami. Zcela se ztratí ve virtuálním světě a prožívání všech akcí přenášejí i do reality. Možná jste i vy viděli video, ve kterém chlapec pohroužen do hry nepříčetně mlátí klávesnicí a vydává nelidské zvuky. Přesně to je moment, kdy můžete mluvit už o hodině dvanácté, kdy byste měli vyhledat odborníka. Nepříjemné je i povyšování her nad všechny povinnosti. To znamená, že je nedokáží vypnout a odtrhnout se od nich a nezajímá je, že nemají vypracovaný referát do školy, nebo že je třeba uklidit pokoj před vaším příjezdem. Absolutně vás nevnímají, když se jim promlouváte a jsou podráždění, když se je snažíte vyrušit. Dávejte pozor, aby to nebylo jen startem i pro finanční hazardování.

Diagnóza F63
Jakož i jiné závislosti, i gamblerství bylo klasifikováno jako onemocnění, které je třeba léčit. Jde totiž o psychologickou poruchu, která se také nazývá i patologickým hráčstvím a nutí lidi dávat hráčské zájmy nad společenské vztahy a hodnoty. Léčit se musí v začátcích sezeními u psychiatra, ale pokud je již diagnóza F63, jak ji odborně pojmenovávají, v pokročilém stádiu a projevuje se i agresí, je nutné absolvovat plynulou odvykací léčbu v léčebně.

Autor: Martina Dvořáková