Znáte desatero duševního zdraví?


Desatero duševního zdraví

Znáte desatero duševního zdraví?


1. Přijímej sám sebe, své dary, přednosti i slabosti. Važ si sám sebe, ale neber se  příliš vážně.
2. Hovoř o tom! O tom, co tě trápí, čeho se bojíš, co si vyčítáš, o svých smutcích,  ale i o radostech, o úspěších. Sdílená starost je poloviční, sdílená radost je    dvojnásobná!
3. Buď aktivní! Život je řeka, jednou plaveme s proudem, jednou proti němu. Vždy je za čím jít a před čím utíkat. Když se hýbeme, žijeme a naopak.
4. Uč se novým věcem! Stále je co poznávat a učit se. Zkušenost je nepřenosná. To, co zvládáme, nás blaží, co nezvládneme, aspoň jsme vyzkoušeli.
5. Střetávej se s přáteli! Příbuzné si nevybíráme, ale přátel ano. Sympatie, náklonnost, kamarádství, přátelství, láska jsou zdrojem opory a radosti života.
6. Dělej něco tvůrčího! Géniů je málo, ale tvůrcem je každý z nás. Tvořit můžeme v ateliéru i v zahradě, v divadle i v dílně. Proces je důležitější než výsledek. Výtvor lze zkritizovat, ale to, co při tvorbě zažijeme, nám nikdo nevezme.
7. Zapoj se a pomoz! Zajímej se o to, co se děje ve světě. Politika, ekologie, charita- pomoc těm, kteří to potřebují, dává smysl našemu vlastnímu životu.
8. Neváhej požádat o pomoc! Pokud cítíš, že tvé břemeno je příliš těžké, bolest nepřekonatelná, ztráta nenahraditelná příliš velká, strach nesnesitelný-nestyď se požádat o pomoc. Odborníka nebo jen spřízněnou duši, někoho, kdo přežil podobné trápení.
9. Oddychuj a uvolni se! Práce šlechtí, ale může i zabíjet. Uč se aktivně i pasivně odpočívat, nacházet nové zdroje radosti a uvolnění. Pro někoho veselá společnost, pro jiného samota, pro někoho sport, pro někoho příroda. I dobré jídlo a pití, či jiné slasti vyvažují stres všedního dne.
10. Zdolávej překážky! Uč se brát životní problémy a překážky jako výzvy a možnosti osobního růstu. Co nás nezabije ... Je potom co vyprávět vnoučatům.
11. Neboj se snít! Sněte noci i přes den. Ve snech se můžeme vznášet a dokázat úžasné věci. Ne všechny sny se naštěstí naplní, ale některým se můžeme alespoň přiblížit.
12. Žij teď a tady! Příliš mnoho minulosti nám brání vzlétnout a příliš mnoho budoucnosti nám nedovolí pevně se rozkročit na zemi. Žij teď a tady nejlépe jak víš, lepší život nemáš.


ŽE JE TĚCH PŘIKÁZÁNÍ DVANÁCT? NIKDO NENÍ DOKONALÝ ...

Autor: Lenka Kostková