Život je láska, ale láska je pěkná dřina!

Končí láska tím, že přestaneme říkat “miluji tě”? Jak k tomu vlastně, a hlavně kdy, dochází? A je to tak u všech vztahů, anebo toho osudového se to netýká? I tahle část lidskosti bývá předmětem zkoumání vědců. A co tedy vyzkoumali?

Život je láska, ale láska je pěkná dřina!

Nejhezčí je vztah ve svých prvních šesti měsících
Psychologové uvádějí, že po tomto úseku se může objevit první krize. Dále se vztah veze na pozitivní vlně až do období tří let a šesti měsíců. Tento mezník je zlomový pro ztrátu vzrušení a upadnutí do rutiny. Už nám tak nebuší srdce a začínáme si více vnímat negativní věci a partnerova přítomnost nám může dokonce vadit.

Ztrácí to drive
První tři roky a šest měsíců si vychutnáváme každou společnou chvíli, mazlíme se donekonečna, neumíme se nasytit jeden druhého, chodíme spát ve stejný čas. Nešetříme projevy lásky a náklonnosti v podobě zázračného slovíčka "miluji tě". Po této době se začínáme vzájemně vzdalovat, jíme odděleně, volný čas trávíme každý v jiné místnosti, více než partner nás zajímá televize. Proč? Zapomínáme, že vztah není jen láska, kterou nám Amor nadělil ale i práce. Pokud vyprchá kouzlo amorova šípu, ze kterého jsme žili tři a půl roku, musíme začít pracovat my. Dělat si drobné radosti, projevovat si pozornost, i když to už není tak spontánní, a vidět nadále na partnerovi to hezké. Budování vztahu a jeho udržování je totiž dřina, kterou za nás neudělá nikdo jiný.

Je dokázáno, že po čase se v partnerském svazku o sebe méně staráme,
méně se sprchujeme a pociťujeme nižší motivaci vypadat před partnerem dobře, než v prvních měsících. Ženy si přestávají holit nohy, oblékají se do tepláků a ztrácejí sexappeal. Muži se začnou povalovat na pohovce a ztrácejí zájem o jakékoli dění. U všech začíná vítězit komfort před vzrušením. Projevy náklonnosti se omezí jen na narozeniny, vánoce a Valentýna.

Co s tím?

  • Nevynechávejte polibek při ranním probuzení, či příjezdu a odjezdu. Vždy bude mít své kouzlo.
  • Nepřestávejte říkat "miluji tě", z času na čas si uvědomte pozitiva vašeho partnera a vztahu, i když je už pokládáte za samozřejmost. Všímejte si jiných párů a uvidíte, že ten váš vztah opravdu stojí za to.
  • Kupte partnerovi dárek jen tak.
  • Plánujte si čas, který chcete strávit spolu a hezky. Může to být společná večeře, wellness, či obyčejná procházka.