I láska má své hranice

Otázek ohledně pohodového  fungování vztahu je nespočet. Nespočet je i rad a teorii. Ne všechny jsou však důležité a pro vztah s milovaným člověkem zásadní. Ale některé je třeba si dobře zapamatovat a snažit se i podle nich žít. Jen tak si lásku, kterou potkáte i udržíte.

I láska má své hranice

Osobní a společné volno
Je třeba mít vyvážené představy o tom, kolik chcete být sama, kolik s partnerem a kolik volnosti necháte jemu, aniž byste mu četla smsky. Muži často považují "stíhačky" za to nejhorší, co se jejich vztahu může stát. Nechte mu příležitost být svobodným a on o to raději přiletí k hrdličce, s níž mu je dobře i bez toho, aby mu přistřihla křidélka.

Očekávejte skromnost
Mnoho párů je dnes na vlně konzumu a pokud není dovolená, drahé šperky, telefony, auta, přicházejí hádky a nedorozumění, celý vztah často na materiálnu ztroskotá. Přitom láska dvou lidí s hmotou nesouvisí a proto mnozí vzpomínají, že nejkrásnější jsou studentské lásky, když jste jezdily nocí s prázdnými kapsami. Nenechte, aby finanční a materiální problémy omezily i u vás to, co jiní před korozí penězi neuchránili.

Nezapomeňte na malé pozornosti
Jasně, že se těšíte jeden na druhého, ale jak dokázat partnerovi, že je ten nejdůležitější, pokud ne přes malé pozornosti? Někdy stačí pusa, kousek čokolády, který si darujete pouze tak. Pro radost, pro potěšení toho druhého. Někdy je fajn objetí uprostřed ulice, polibek na tvář, či pohlazení. Kolik lidí to dělá kromě fáze, kdy jsou vrcholně zamilovaní? Právě maličkosti oheň lásky vždy zažehnou, i když plamínek občas zakolísá.

Stanovte si hranice
Je dobré již na začátku vztahu vědět, co je dovoleno ve zdravé míře tolerance a co už klidně můžete nazvat mrtvou zónou. Oba partneři by měli vědět, že společný tanec není o stoupání si na malíčky, ale vymezení tanečního parketu. Řekněte si, co vás zraňuje i těší a podle chování druhého snadno identifikujete, jak mu na vás záleží.

Najděte to dobré
Existuje jedno řešení, jak žít s někým, kdo rozhodně (stejně jako vy) není dokonalý. Všímejte si dobrých vlastnosti. Odborníci na vztahy říkají, že ve vztazích převládá skepse a spíše hledání negativ, než toho pozitivního. Měli byste na partnerovi vždy najít tolik dobrého, abyste mu s radostí mohli dát ráno pusu a s nadšením se posadili ke stolu. Pokud to zvládnete, láska neuhyne.

Autor: Martina Dvořáková