Alkohol ničí i ženy, i když boj s ním vyhrávají častěji než muži

V poslední době se stále více rozmáhá alkoholismus. A nejen u mužů, ale stále více i u žen. Ne že by kdysi ženy nepily. Bohužel alkoholu lidstvo holduje od nepaměti (nebo odkdy ho vynalezlo) a i když žen "alkoholiček" je přece jen méně, nejsou až takovou raritou. V minulosti to však musely více skrývat, protože to, co se u mužů tolerovalo, a nad čím se často jen pokrčila ramena, u žen bylo nevídané, neslýchané a nepřípustné! A rozdílně se to i trestalo.

Alkohol ničí i ženy, i když boj s ním vyhrávají častěji než muži

Když pije žena, je to hotová pohroma a často je tato žena vyloučena ze společnosti
Tento trend převládá i dnes, často slyšíme výroky, že když pije muž, je to smutné a špatné, ale lidé na něj nezanevřou. Když pije žena, je to hotová pohroma a často je tato žena vyloučena ze společnosti, a lidé na ni hledí skrz prsty a pohrdají jí dokonce i muži - alkoholici. Přitom jsou všichni na jedné lodi, mají všichni jeden a tentýž problém, který se dá řešit úplně stejně - abstinencí. Ostatně, na základě statistiky je dokázáno, že ženy se sice déle odhodlávají podstoupit léčení, právě kvůli společenským konvencím, ale jejich výsledky bývají častěji úspěšné. Muži častěji sklouznou do tohoto zlozvyku, než léčené ženy. Čím to je, tato dvojtvářnost? Zřejmě je to zejména tím, že žena je stále považována za osobu, která udržuje rodinný oheň, pohodu, stará se o děti. Muž, který pije, jednoduše pije a trápí svou rodinu a okolí. Pijící žena však znamená i celkový úpadek rodiny, i když existují muži, kteří dokáží ženu a matku plnohodnotně zastoupit. Ale psychicky všichni z rodiny, i přátelé, hůře snášejí pijící ženu, než muže.

Ženy rychleji padnou do osidel alkoholu
Ženský organismus hůře alkohol zpracovává, a také se rychleji opijí, protože "snesou" méně alkoholu. Je to dáno zejména tělesnou strukturou. A co vlastně dnešní ženy k pití vede? Vždyť často pijí ženy velmi úspěšné, ale i naopak, ženy, kterým zdánlivě nic nechybí, mají pěknou zdravou rodinu, dostatek financí, manžela, který se o všechno dokáže postarat ... čím to tedy je, že alkoholismus žen stoupá?

Jedním z důvodů je i emancipace
Dnes se již ženy nemusí stydět za to, že posedávají ve společnosti u sklenky. Vlastně se to od nich očekává. Dokonce i vysloveně ženské setkání se často neobejdou bez skleničky alkoholu. A dnes vypijí jednu, zítra dvě ... a už se to pomalu sype. Alkoholu člověk nepropadne za den nebo týden, je to dlouhodobější záležitost. Dalším důvodem bývá zaměstnání. Dnes se na ženy kladou velké nároky i v práci, a nikoho nezajímá, že žena má i doma další povinnosti. Ženy, zejména ve vyšších funkcích, jsou pod tlakem, zda všechno dokáží, a často si dodávají odvahu skleničkou. Zjistí, že jsou pak uvolněnější, odvážnější. Začnou to praktikovat i doma, když už nemohou a mají všeho dost. Sklenička, či dvě jim dodají alespoň na krátký čas dostatek energie na dokončení prací. A opět, takhle to začíná. Zvyknou si, praktikují to možná časem každý den a zjistí, že jedna, dvě skleničky už nestačí na dosažení potřebného stavu. Dávky se zvyšují, až se to jednoho dne vymkne z rukou. A najednou žena zjistí, že to už nemá pod kontrolou.

Problém pití žen je i v tom, že jak jsme psali na začátku, pití ženy se považuje za velkou ostudu i dnes
Málokdy má taková žena zastání dokonce u vlastní rodiny, většinou jí za to pouze nadávají a často se stává, že i když se chce léčit, nutí ji zvládnout to sama, aby se sousedé a rodina nic nedozvěděli. Absolvování léčení se považuje často za totální selhání. Přitom si tito lidé neuvědomují, že člověk, který už alkoholu podlehl, potřebuje pomoc a podporu. Když máte v rodině nemocného na rakovinu, všichni ho litují a snaží se ho podpořit. Pokud člověk podlehne alkoholu nebo drogám, jakoby měl hroznou nemoc. Přitom je to také nemoc jako každá jiná. A proto ženy často pijí potají, skrývají láhve po skříních nebo lahvích od octa, a často jsou již velmi hluboko v problému, když si toho okolí konečně všimne. Dnes je velmi moderní veřejně se přiznávat například k homosexualitě, k drogové závislosti, ale alkohol je stále tabu. Ještě vždy se člověk, který začal a dokázal přestat pít, což také pomocí léčení, považuje za méněcenného a slabocha. Proč?