Manželství nemusí být dokonalé a přesto funguje

Dokonalé manželství neexistuje, ale…….. Co tedy dokonalého funguje tak, aby ochránilo partnery i jejich děti. Je sice pravda, že “papíry” na lásku nic nezaručí, ale rozchod není již tak bleskový a občas se ti dva ještě dají dohromady. A přitom manželství samo o sobě není dobré ani špatné. Je takové, jaké si ho denodenně svým chováním  děláme. Jak si ho hýčkáme a nebo naopak jím opovrhujeme.

Manželství nemusí být dokonalé a přesto funguje

Ženy si touží splnit svůj princeznovský sen
Něžné pohlaví odmalička touží po princi a rodině. Svatba je jakýmsi zprostředkováním tohoto snu. Mít rodinu však znamená obrovskou zodpovědnost a žena hraje nejdůležitější roli. Vedle těchto povinností se mění na nervózní, starou ženu, která místo společných chvil s manželem řeší výčitky vůči němu, zapomíná na milostný život (který je ale v každém věku důležitý) a postupem času muže jen shazuje. Přesným opakem těchto žen jsou zase takové, které namísto rodiny řeší jen samy sebe a egoisticky přenechají i ženské domácí práce muži. Ani jedno, ani druhé není správné. Ideální je, když si žena plní své "povinnosti", ale zároveň si uvědomuje svou hodnotu. Nikdy by se neměla vzdát svých zájmů na úkor manžela a také by měla mít vymezený čas i na své aktivity. Ženy, které dopřejí muži stoprocentní jistotu, mu nenechají prostor na menší žárlivost, což vede nakonec k nevěře ze strany muže. Ten si podvědomě myslí, že o ni i tak nepřijde.

Jak to vidí muži
Muži, kteří se bezhlavě vrhají do manželství jako mladí a popálí se, se žení podruhé mnohem hůře, pokud vůbec. Jejich úkolem je již od dávné historie, postarat se o rodinu a zajistit ji. V důsledku tohoto muži tráví více a více času v práci, kde vznikají nové vztahy. Muži častokrát zapomínají, že nejen jejich manželky stárnou, ale i oni sami. Neměli by pohrdat ženskou krásou a její proměnou. Výměna za mladší je pro ženu velmi ponižující a snižuje její sebevědomí. Úloha manžela však není jen nosit domů peníze, ale trávit čas se svou rodinou. Mít děti, znamená i něco obětovat, zejména čas. Muži se kvůli dětem někdy neumí vzdát svých koníčků a děti berou jako zátěž. Zapomínají i na pozornost vůči své manželce. Ne každé stačí koupit novou kabelku nebo boty. Ženy touží po pozornosti, po společných chvílích mimo domov, či po společenském životě spolu s manželem. Reakce manželů bývá neúměrná a někdy nesnesitelná. Na veřejnosti nebo ve společnosti vytvářejí scény a obzvláště čeští muži mají problém doprovázet někde svou ženu.

Existuje dokonalé manželství? Ne, ale vždy je šance, jak ho zlepšit a udělat krásnějším.....
Mluvit o dokonalém manželství je tak trochu snem, než realitou. Žádné manželství se nevyhne problémům a překonávání překážek. Je jen na nich, jak to zvládnou. Vše závisí od vnitřní síly muže, i ženy a jejich postoji. Vždy je co zlepšovat, ale bez základní vlastnosti - tolerance to nepůjde. Neexistuje žádný lék, ani návod, no tolerance a akceptování potřeb druhého, nalezení společného kompromisu jsou častým důvodem, jak předejít neshodám a hádkám. Vždy se najde důvod, jak si udělat společné chvíle krásnějšími, než utápět se do depresí a vzájemných výčitek.

Autor: Lenka Kostková