Cvičení, která jsou vhodnou aktivitou pro lidi s nadváhou

Nadváha a obezita není jen estetický, ale i vážný zdravotní problém, který v převážné většině případů pochází z nedostatku pohybu a nadbytku konzumované stravy. A tady se někteří lidé s nadváhou dostávají do začarovaného kruhu. Na jednu stranu jim jejich přebytečné kilogramy vadí, ale cvičení je bolí. A bolí je proto, protože s sebou tahají kila navíc a trpí hlavně jejich klouby. Co v tomto případě dělat?

Cvičení, která jsou vhodnou aktivitou pro lidi s nadváhou

Výživa a pravidelné cvičení jsou nezbytné
Při indexu tělesné hmotnosti (BMI) vyšším než 30, jste vystaveni vážným zdravotním rizikům, které souvisí s nadbytkem tukových tkání. Dobrou zprávou je, že i v tomto stavu lze je ještě něco udělat nejen pro znovu štíhlou postavu, ale i pevné zdraví. Je třeba změnit stravovací návyky, ale také zařadit pravidelný pohyb.

Posilovna vše spraví?
Zapomeňte na skoky v posilovně s hlasitou hudbou a procházky lesem! Vyberte druh činnosti, kterou vaše zdraví dovoluje, ale také se můžete cítit dobře. Pokud vám vadí těžce cvičící lidé ve fitness centrech, cvičte tiše doma. Pokud vás cvičení ostatních motivuje, zkuste najít ve svém okolí lekce cvičení, které jsou určeny pro lidi s nadváhou.

Vhodný výběr činností
Často lidé s vysokou nadváhou mají bolesti zad a kloubů. Neměly by je zbytečně zatěžovat jakýmkoli pohybem. Proto jsou vhodné aktivity jako plavání a aquaaerobik, při kterých tělo nadnáší voda. Dalším vhodným pohybem, který šetří klouby, ale také efektivně zabírá svaly celého těla, je chůze s holemi, známá také jako nordic walking. Chůze je skvělou volbou i bez hole. Je to přirozený pohyb, který lze provozovat kdekoli a bezplatně. Dobré je také cvičení s gymnastickým míčem. Zkuste navštívit zkušební lekci. Toto cvičení je také zařazeno mezi rehabilitační cvičení, které vás může zbavit i bolestí zad.

Jak často cvičit
Pokud jde o četnost pohybových aktivit, provádějte je co nejčastěji. Nemusí to být cvičení, ale jakákoli činnost, ve které nezahálí vaše končetiny, je vítaná. Pokud skutečně chcete vidět výsledky svého úsilí, zaměřte se na aktivní pohyb alespoň třikrát týdně po dobu 30-60 minut. Toto je doba, kdy se začínají spálovat tukové zásoby. Buďte si však vědomi skutečnosti, že během celého cvičení byste měli být schopni mluvit nepřetržitě a ne zadýchávat se. Sporty, jako běh, spinning, aerobik a další, které pracují s nadměrným dýcháním a vaše srdce je bere jako závod, jsou pro vás nevhodné.

Jak začít?
Začněte s několika minutami pohybu denně. Stačí si dát svižnější procházku nebo vystoupat několik schodů. Postupně přidejte intenzitu a uvidíte, jak se vaše fyzická kondice a postava budou měnit.