Jak začít cvičit spinnig?

Jde o mimořádně vychytané skupinové cvičení na speciálně upraveném stacionárním kole pod vedením instruktora za doprovodu stimulující hudby. 

Jak začít cvičit spinnig?

Program kombinuje trénink
podle tepové frekvence s pěti styly jízdy. Při cvičení je důležitá vizualizace. Tehdy zapomínáte, že jste v místnosti. Instruktor vám popisuje, po jaké trati "jdete", jakou krajinou procházíte, kdy si máte přidat zátěž, kdy se máte odlepit od sedla, zda v které části řídítek máte mít položené ruce. Některé lekce se vedou jen při svíčkách. Na maratonech se využívá i velká projekce záznamu z reálných závodů. Cvičící tak mají pocit, že jsou součástí závodu a jezdí stejnou trasu jako hvězdy.

Kolik stojí spinning?
Jedna lekce se pohybuje kolem 100 Kč za hodinu. Záleží na lokalitě sportovního zařízení. V menších městech jsou ceny nižší třeba v Praze.

Pro koho je určen?
Pro všechny věkové kategorie - od dětí až po seniory s přihlédnutím na nosnost spinningového kola, která je 130 kilogramů. Spinning mohou dělat i těhotné ženy. Před cvičením však musí na svůj stav upozornit instruktora, který je seznámí se speciálními pravidly pro těhotné. Ale záleleží to samozřejmě na zdravotním stavu a vyjádření odborného lékaře. Toto cvičení umožňuje i specializovanou přípravu na všechny druhy sportů. Běžně ho využívají ke zlepšení kondice hráči NHL. Toto aerobní cvičení má již více než patnáct let a ve světě patří k nejoblíbenějším.

Co potřebujeme na spinning
Základní výbavou je litr vody, ručník, sportovní oblečení a pohodlná sportovní obuv. Později se doporučuje zajistit si cyklistické kalhoty s měkkým sedem, cyklistické tretry a speciální hodinky, které vám ukazují frekvenci tepu.

Začínáme se spinningem
Základní stupeň spinningové lekce se dá zvládnout, i bez předchozího tréninku. Není potřeba se učit žádnou choreografii. Stačí poslouchat instruktora, hudbu a v jejím rytmu šlapete. Navíc si můžete sami regulovat tempo i zátěž. Pro získání kondice stačí hodinová lekce dva- až třikrát týdně. Pro nastartování hubnutí se doporučuje jezdit dvouhodinové lekce třikrát týdně. Silný setrvačník navozuje pocit jízdy na skutečném kole. Zátěž si nastavíte pouhým otočením kolečka, které funguje i jako brzda. Téměř totožné jsou úhly kostry spinneru s kostrou běžných silničních kol.

Zatížení
Jelikož spinning zatěžuje zejména stehenní a lýtkový sval, hubnutí jde velmi rychle. Tuky se začínají spalovat již po patnácti minutách jízdy. Za lekci, která trvá 45 minut není problém zhubnout 400 až 600 kalorií a nájezdy v průměru 33 kilometrů. Posilování rukou je v tomto případě slabší, ale absolutním hitem se stává kombinace více druhů cvičení. Například, první půlhodinu se odcvičíte na spinner, aby se tělo zahřálo a začalo spalovat tuky. Pak sjedete z kola a na podložce cvičíte power jógu, kde posilujete i horní končetiny.

Instruktoři
Cyklisté vedou lekci ve stylu delších bloků, když jdete více minut stejný terén. Ti, co dříve dělali aerobik, zase častěji mění terén. Nedejte se splést, obě metody jsou správné. Absolutní regulérní je lekce, když se instruktor ani jednou neposadí na spinner a věnuje se každému cvičícímu individuálně. Může ho tak lépe upozornit na chyby v technice. Instruktor by měl před lekcí zkontrolovat správné nastavení spinningového kola.


Mohlo by vás také zajímat