Hodiny v našem těle bijí jen pro ty, kteří je chtějí slyšet

Naše tělo má své vnitřní hodiny. A ty neomylně hlásí, kdy máme jakou potřebu. Máme je všichni přibližně stejně nastavené, jen málokdo z nás jim naslouchá. A to je velká chyba, protože nic se neděje náhodou. A když tedy je nejlepší doba na lásku, měli byste poslechnout. Stejně tak je to se signálem ke spánku, sportovnímu výkonu či učení. Zkuste naslouchat nejen svým známým, ale i svému tělu a ono se vám odmění tím, že si budete moci déle užívat aktivního a kvalitního života.

Hodiny v našem těle bijí jen pro ty, kteří je chtějí slyšet

Poslouchejte své tělo
Správné načasování je velmi důležité a díky němu dokáže zlepšit, ale také zhoršit svou výkonnost či pocity. Denní rytmy, které nám diktuje naše tělo jsou dány hormonálními výkyvy během každých 24 hodin. Ovlivňují naši tělesnou teplotu, krevní tlak, ale i náladu a hladinu energie. Stále více vědeckých studií dokazuje, že pokud si porozumíme s řečí svých tělesných hodin, budeme podstatně lépe žít. A to i z hlediska emocionálního.

Jak fungují naše tělesné hodiny? Kdy je na co nejlepší čas?
Pokud chceme žít v souladu s vnitřními hodinami, musíme je znát. Odpověď na to hledali i několik výzkumy a zde jsou jejich výsledky. Tělesné hodiny člověka vypadají přibližně takto:

5.48 - nejlepší čas na milování
Mužské a ženské hormony, které ovlivňují naši chuť na milování se během dne vlní jinak, proto může být někdy problémem vzájemné sladění. Existuje však jedno malé okénko, kdy se touha muže a ženy po milování prolíná, a je to pár minut před šestou hodinou ranní. Proč je to tak? Mužský testosteron během noci stoupne a nad ránem je jeho hladina u mužů o 25 až 50 procent vyšší než obvykle. Ženy sice musí více bojovat s vysokou hladinou melatoninu - spánkového hormonu, ale také mají v těle testosteron, jehož tvorbu stimuluje sluneční světlo. Vycházející slunce je tedy pro obě pohlaví velmi důležitým momentem v oblasti touhy a přitažlivosti. Uf, komu by se chtělo tak brzy? Možná se vám to zdá příliš brzy, ale vědci stanovili tento čas i proto, že poskytuje dostatečný prostor i pro ženské vzrušení a uspokojení, které zpravidla trvá déle. V této době máme také nejvyšší pravděpodobnost dosáhnout orgasmu. Takže přivstat se někdy vyplatí.

6.53 - velká pravděpodobnost infarktu
Nejvíce lidí utrpí infarkt ráno, zejména v poslední fázi spánku. Přispívá k tomu, vyšší produkce adrenalinu v tomto čase, který nás má probrat.

7.35 - nejlepší čas na vstávání
Zhruba v této době náš mozek uvolňuje vysoké hladiny hormonu bdění - orexinu a náš spánek se stává mělkým, až se nakonec probudíme.

7.40 - nejlepší čas zkontrolovat svou hmotnost
Proč právě tehdy? Jednoduché - po vyprázdnění a před snídaní. Hmotnost v odpoledních hodinách značně kolísá z několika důvodů, proto porovnávat hodnoty odpolední není tak přesné.

8.00 - nejšťastnější
Přestože rána jsou často stresující, je to čas, kdy jsme nejoptimističtější z celého dne. Bez ohledu na to, jaký den v týdnu je.

9.17 - nejhorší čas na pití kávy
Pokud ji pijete na to, abyste se důkladněji probrali, tak v tomto čase může působit právě naopak. Navíc v tomto čase je naše tělo plné kortizolu, hormonu, který nám dává pocit ostražitosti sám o sobě.

10.06 - vrchol krásy
I když to tak nemusíte cítit, toto je čas, kdy ženy dosahují svůj denní vrchol krásy. Nejhůře zase vypadají kolem 16.05. Tehdy si nejvíce na kráse vybírá daň celodenní stres.

11:00 - čas úmrtí
V této době umírá nejvíce lidí. Velmi časté v této době jsou i mrtvice.

12.37 - potřebujte si zdřímnout
V tomto čase mírně klesá tělesná teplota a mozek začne produkovat malé množství melatoninu, který vyvolává pocit na spaní. Pokud se dříve vydatně najíme, k pocitu únavy přispěje i hladina cukru v krvi.

14.00 - nejlepší čas navštívit zubaře
Dvě hodiny po poledni nejlépe účinkují anestetika a nejméně cítíme bolest.

15.13 - nejlepší čas na úklid
Má to jen jeden háček - obvykle nejsme v tuto dobu doma ... Jisté však je, že tehdy máme nejlepší koordinaci oko-ruka a díky endorfinům necítíme bolest z námahy.

16.41 až 18.00 - nejméně společenští
Na tento čas si neplánujme žádné společenská setkání, zvláště pokud chceme udělat dojem. Klesá nálada i mentální výkonnost.

17.44  - nejlepší čas na cvičení
Nejvyšší fyzická výkonnost a nízké riziko poranění hovoří jednoznačně ve prospěch sportu v podvečerních hodinách.

18.25  - nejvyšší šance otěhotnět
V této době jsou spermie nejčilejší a nejúčinnější. V průměru až o 35 procent více než v jiných denních dobách.

22.51  - nejkreativnější
I když možná už pomalu usínáte a vaše mysl bloudí všude možně, v této době jste nejvíce kreativní. Mnoho vynálezců přišlo na důležité zjištění právě v tomto čase. Kolem jedenácté večer se také ukládají zážitky do dlouhodobé paměti.

Autor: Lenka Kostková