Láska a krátký test, který napoví

Jakým jazykem mluvíte, když máte někoho rádi? Že jste o tom ještě nepřemýšleli? Zkuste si náš krátký test, který vám to prozradí. 

Láska a krátký test, který napoví

Každý máme nádrž lásky, kterou potřebujeme naplnit
Pokud je prázdná, cítíme se i my prázdní a nedocenění. Nejsnáze je naplňovat tuto nádrž palivem našeho primárního jazyka a totéž platí i pro lidi, na kterých nám záleží. Je však dobré naučit se i řeč našeho partnera, protože - ačkoli nás to dosud vůbec nenapadlo - v oblasti lásky mohou být pro nás naši nejbližší úplní cizinci! Pokud chcete vědět, jaký je váš nebo partnerů primární jazyk lásky, zkuste následující test. Přečtěte si 5 jazyků lásky a každému z nich přiřaďte body od 1 - 5 podle toho, do jaké míry se vám, ten který způsob vyjádření lásky, zdá blízký a přirozený. Váš primární jazyk lásky je ten, který získá nejvyšší počet bodů. A nezapomeňte, většina z nás potřebuje čas od času dostávat projevy náklonnosti ve všech jazycích lásky.

I. Slova chvály - obsahuje slovní lichotky, oceňování, povzbuzování a jakékoli slovní výrazy, kterými projevujeme lásku. Člověk, jehož primárním jazykem lásky jsou slova, přímo hyne, pokud s ním partner odmítá komunikovat.

II. Fyzický dotek - člověk, jehož primárním jazykem lásky je fyzický dotek, miluje objetí, pohlazení a většinou i sexuální styk. K tomu, aby cítil lásku, potřebuje se zdržovat v blízkosti milované osoby. Odloučením trpí. Největší trest pro něj je, pokud partner odmítá polibky, dotyky a nepotřebuje se tulit.

III. Drobné služby- to je další jazyk, kterým vyjadřujeme svou lásku nejbližším. Vůbec nemusí jít o grandiózní, hrdinské činy. Úplně stačí každodenní malá pozornost - například vynést odpadky, poradit dítěti s domácím úkolem, uvařit polévku ... S láskou se postarat o jídlo a čistý, útulný domov. Počítají se však pouze takové služby, které jsou pro druhého významné - ne, že vám se to právě hodí. A pozor! Drobné služby doprovázené hundráním nebo kritikou se nepočítají vůbec.

IV. Dárky - člověk, pro kterého je dar důležitým projevem lásky, nemusí být nutně chamtivý. Dokáže jen ocenit váš čas a úsilí, se kterým jste mu něco vyrobili nebo koupili. Ve většině kultur bývá dar hostiteli významným gestem přátelství a nebo zdvořilosti. Chapman tento typ daru popisuje jako něco, na co si můžete sáhnout a říct si: "Vidíte, on na mě myslel", nebo "ona si na mě vzpomněla". Dar je tím nejpřirozenějším projevem lásky. Většina žen miluje květinové dary a muži zase sladkosti....

V. Kvalita času - člověk, kterému záleží na kvalitě času a podle ní měří lásku, je vlastně sběratel zážitků. Nejde mu o to trávit čas vedle někoho, ale s někým, a to je podstatný rozdíl. Znamená to dát druhému pocítit, že si ho všímáme a poskytnout mu svou plnou pozornost. Tak vzniká neopakovatelný zážitek, ať jsme kdekoliv, na jakémkoliv místě a v jakémkoliv čase. V extrémním případě mohou být dva na dovolené na Malorce, a přitom se cítit osamoceni, frustrovaní a bez lásky, nebo naopak stráví večer doma při svíčkách a pohledem naplněným láskou, si mají co říct.

Autor: Martina Dvořáková