Jak překonat sladká muka?

Držíte se celý den, počítáte kalorie na obědě, kupujete pouze nízkotučné jogurty a pak to přijde. Rozbalíte čokoládu a sníte ji. Každý večer. Jste závislí!

Jak překonat sladká muka?

Po narození

První jídlo, které dostane miminko po narození, je mléko. Sladké. Dost dlouho pak trvá, než zjistí, že jsou i slaná, kyselá či hořká jídla. Bez sladkého si nedovedou představit život a s tím jsou spojeny i kilogramy navíc. Sladké dobroty jsou stále chutnější, dostaneme je všude. S čokoládou, se sušenkami, s buchtičkami nebo s koláči je svět prostě krásnější. Je to proto, že rafinovaný cukr, který obsahují, se velmi rychle dostane do krve a nadělá chemický i hormonální rozruch. Začne se tvořit serotonin, hormon dobré nálady, a to přece není nepříjemné.

Drogy jako cigarety

Poslední výzkumy dokazují, že dodávka rychlého cukru v podobě sladkostí stimuluje v mozku i ty oblasti, které odpovídají za závislost na kouření a jiných drog, takže dosavadní hypotéza o tom, že člověk může být závislý i na cukru, se začíná měnit na jistotu.
Jako s jinými, ani boj se sladkou závislostí nebude jednoduchý. Už i proto, že je příjemná, na rozdíl od cigaret nesmrdí.

Začněte v hlavě

Pokud se rozhodnete zbavit se závislosti na sladkosti, musíte to myslet opravdu upřímně a začít - v hlavě. Zkuste si v duchu říct, co cítíte, když máte nějakou dobrotu na dosah, a co by vám pomohlo, abyste se touhy po ní zbavili. Ale pozor, i alkoholici přesvědčují, že jim nedělá žádný problém s pitím kdykoliv přestat, a pak, když spatří láhev, selžou.

Změňte obchod

Nekupujte si žádné sladkosti, nemějte doma zásoby, poproste kolegy, aby vám je nedarovali a nenabízeli. Nejenže ušetříte, ale zbavíte se i nadbytečného tuku na svém těle. Namísto toho zamiřte do obchodu s ovocem a se zeleninou.

Jezte pravidelně

Odborníci na výživu radí útočit postupně, pokud sladkostem neumíte odolat, začněte pít citronový džus a jíst potraviny s vlákninou a bílkovinami. Nezapomínejte ani na tuky, vše v přiměřené míře. Závislost na sladkosti vzniká zejména při častých hladovkách, střídání diet, nepravidelné a kaloricky nevyvážené stravě.

Autor: Martina Dvořáková