Jak si udržet zdravá střeva? Přece zdravou stravou!

Slyšeli jste už o trendu s názvem "střevní sprcha"? Už mnoho lidí vyzkoušelo tuto proceduru, ale její účinky na lidský organismus nejsou až takové prospěšné jak by se mohlo zdát.

Jak si udržet zdravá střeva? Přece zdravou stravou!

Střevní sprcha
Nejdříve se o jejích příznivých účincích hovořilo v souvislosti s prevencí rakoviny tlustého střeva, ale v posledních letech se stala pomalu až módní záležitostí. Nabízejí ji mnohé soukromé kliniky a zdá se, že stále je dost klientů, kteří si za takovou službu rádi zaplatí. Pokud jste i vy uvažovali, zda takovou proceduru podstoupit, máme pro vás odpověď. Střevní sprcha není ani zdaleka tak zdravá, jak se zdá.

Jak to funguje?
Zaprvé je třeba podotknout, že vylučování přece funguje pouze jedním směrem - zevnitř ven. Vše, co je opačné, je pro tělo nepřirozené. Střevní sprcha totiž funguje jako klystýr, čili nejprve se do konečníku zavede hadice a tekutina směřuje z konečníku až do tlustého střeva. Ta pak způsobí zředění a prudké vyloučení stolice. Zažili jste už někdy klystýr? Pokud ano, tak pak víte, že to vůbec není příjemná záležitost. Střevní sprcha nejenže není pro tělo přirozená, ale dochází při ní i k podráždění až poškození sliznice. Co je ale stejně nezdravé, s obsahem střev se vyplaví i důležité bakterie, které působí na zdravý průběh vylučování. Jednoduše řečeno, střevo zůstane čisté až příliš. Pokud se střevní sprcha opakuje pravidelně, může dojít k trvalejšímu poškození, ale i ke chronickým problémům s klasickým vyprazdňováním stolice, protože je sprchou oslabena funkce střev.

Jak si udržet zdravé střeva?
Pokud máte problém s vyprazdňováním, respektive chcete mít střeva ve zdravém stavu, raději sáhněte po kvalitní stravě, která by měla být bohatá na vlákninu a výborně pomohou i probiotika. Pokud ve vašem jídelníčku nebude chybět dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných produktů, ale i ořechy, střevní sprchu rozhodně nebudete potřebovat. Jelikož některá zrna náš organismus neumí strávit, působí při průchodu trávicí soustavou jako peeling a pročistí stěny nejen tlustého střeva. Toto je nejlepší způsob, jak si udržovat štíhlost, zdravá a "čistá" střeva, jakož i skvělá a hlavně přirozená prevence rakoviny tlustého střeva.
 

Autor: Lenka Kostková