Jak zvládnout nástup do práce po mateřské dovolené?

Návrat do zaměstnání po mateřské dovolené? Vracíte se tam, odkud jste s lehkým srdcem odcházela a čekalo vás nekonečně dlouhé období krásných mateřských povinností. Ale rychle to uteklo a vy trochu s obavami, jak vše zvládnete měníte práci matky na plný úvazek za prostředí, kde se často na matky zrovna velký ohled nebere.

Jak zvládnout nástup do práce po mateřské dovolené?

"Do staré práce se už nevrátím!"
Narození dítěte je milníkem nejen v profesní kariéře žen, ale i v rodinném a osobním životě. Často se stává, že žena během let strávených doma s dětmi, přehodnotí svou dosavadní práci a po ukončení rodičovské dovolené se chce věnovat něčemu jinému. Aktivity, které se staly součástí jejího života během let strávených péčí o děti, její otevřou nové možnosti. Dalším faktem, který hraje svou roli při přezkoumávání kariéry po rodičovské dovolené je čas, který je ochotna strávit v práci na úkor rodiny. Ženy, které stráví doma u dětí pár let, mají obavy. Z toho, že jejich schopnosti už nebudou takové, jako "před tím", že nezvládnou pracovní úkoly, že nebudou stíhat rodinu i práci tak, aby byli všichni spokojeni. Nejen ženy, ale i někteří zaměstnavatelé vnímají dlouhodobý pobyt na rodičovské dovolené jako nevýhodu. Kdo zaměstná ženu, která se léta starala "jen o děti"? Pravda je však taková, že každou životní zkušeností (a tou narození a péče o dítě či děti rozhodně je) je člověk o něco chytřejší. Jsou ženy, které si právě během rodičovské dovolené splnily své sny. Našly své nové rozměry. Vzdělávaly se, naučily se plavat, šít, péct, dostaly se k práci v mateřských centrech a podobně. Všechno toto mohou zužitkovat ve svém zaměstnání. Je to také otázka postoje, zda svou rodičovskou dovolenou berete jako nutné zlo a brzdu ve vaší kariéře, nebo jako čas, který investujete do své rodiny a využijete ho pro svůj osobnostní rozvoj. Ani na pracovních pohovorech nemusíte klopit zrak, když váš potencionální zaměstnavatel zjistí, jak "dlouho jste byla doma ...". Pokud budete argumentovat a on ve vás uvidí snaživou, zkušenou a aktivní ženu, která ví co chce, může to dopadnout ve váš prospěch.

Všechny jsme supermanažerky!
Pro všechny maminky, které se chystají vrátit se do práce, případně mají pochybnosti o tom, jestli rodičovská dovolená "neuškodí" jejich kariéře, máme na závěr inspiraci. Na otázku, co jste dělali v posledních letech či jaká je vaše praxe, nemusíte při pohovoru jen klopit zrak. Co například takto:"Mám za sebou sedm let tvrdé manažerské praxe na plný úvazek. Po celou dobu jsem vedla tým, ve kterém byl kromě mě i můj straší kolega a partner, se kterým jsme si rozdělili ambiciózní projekt multiaplikaci lidských zdrojů. Tým se rozrostl o mladého kolegu v pozici junior scream manažera, kterého jsme museli vyprofilovat. Spala jsem několik hodin denně. Projekt byl doslova v plenkách a první výsledky mé práce, které jsem nacházela právě v nich, nebyly právě povzbudivé. Musela jsem navíc řešit nízký rozpočet, druhotnou a hlavně prvotní platební neschopnost. I moje pozice byla komplikovaná. Snažila jsem se delegovat některé úkoly na svého kolegu, ale nevyjasněné kompetence nás občas stavěly proti sobě. Měl totiž zajímavý pocit, že je to právě on, kdo vede tým. Musela jsem odvrátit i situaci, když chtěl kvůli jinému projektu opustit ten náš společný. Přesto, jsem ho dokázala dostatečně motivovat, aby se vrátil do týmu a podařilo se mi konkurenční boj vyhrát! Postupně se náš mladý kolega postavil na vlastní nohy a už jsem ho nemusela vodit za ručičku, což mi uvolnilo ruce k práci na dalším rozšíření týmu. Jenže pak přibyly k našemu týmu nečekaně dva nováčci a byli jsme zase na začátku. Dnes ale mohu říci, že tým se stabilizoval a chová se jako jedna rodina." Na takový motivační dopis existuje jen jedna odpověď:" Jste přijata "!

Autor: Lenka Kostková