Jaro na tváři i v květináči

Přestože je zima v plném proudu, nezaškodí přečíst si něco o tom, co by bylo dobré udělat, aby se nám hezky vstoupilo do nového ročního období, tedy krásného jara. Jak na to?

Jaro na tváři i v květináči

Cvičíme na hřišti? A proč ne!
Maminky se na hřištích věnují většinou pozorování svého dítěte, aby si neublížilo, aby jiným nedělalo zle, případně si vyměňují nabyté zkušenosti o výchově. Co tak protáhnout se a využít k tomu prostor dětského hřiště? Tělo je po zimě strnulé a svaly jsou stažené. Dopřejte mu trochu uvolnění. Neznamená to, že budete dětem blokovat skluzavku a obsadíte houpačku. Využijte prolézačku na protažení svalů na nohou, rukou a vytáhněte si celé tělo. Zapracujte na svých nohách při čekání, dokud si vaše dítě hraje v pískovišti. Nohy jsou u sebe, zvedejte paty ze země, táhněte je nahoru a napínejte lýtkové svaly. Stahování a uvolňování hýždí je stejně nenápadné jak účinné. V zahraničí je běžným jevem, že u dětských hřišť, nebo přímo jejich součástí jsou i "prolézačky" pro dospělé. Designově zajímavé, prakticky využitelné, dobře promyšlené nářadí na cvičení. Aby si i maminky své tělo uvolnily cvičením a spojily příjemné s užitečným. Ačkoliv u nás jsou takové vymoženosti spíše výjimkou, kreativitě se meze nekladou. Zkuste třeba procvičit jogínský pozdrav slunci, děti se k vám nadšeně přidají.

Vodový den
Vyberte si den, během kterého odlehčíte svému tělu. Nebudete ho zatěžovat trávením těžkých jídel, dopřejete mu jen to, co potřebuje ke svému fungování nejvíc - vodu. Stačí jednou v měsíci. Vodový den si zpestřete zeleninovými a ovocnými šťávami. Pomáhají mimo jiné při chronické zácpě. Ideální je pokud si šťávy připravíte doma. Namixujte si elixír, který nastartuje vaše tělo nanovo a vypudí jedy z těla. Červená řepa, mrkev a celer namixované v jedné sklenici. Tato trojka udělá v těle záslužnou práci. Máte rádi čaje? Udělejte si kopřivový. Každé ráno vypijte nalačno šálek čaje, nejlépe z čerstvých listů. Ten si připravíte tak, že dáte vařit vodu, odstavíte a do ní vhodíte listy z kopřiv. Necháte vyluhovat 15 minut a přecedíte.

Ukliďte si šatník
Pořádek ve věcech pořádek v životě. Najděte si čas a protřiďte oblečení a doplňky, které se nahromadily ve skříni. Co nenosíte, to darujte, prodejte v bazaru, nebo odneste do kontejnerů s obnošeným šatstvem. Určitě máte kousky, které se vám sice v obchodě líbily, ale neumíme je nosit, kombinovat, případně jste už "vyrostli" z jejich velikostí. Pokud jsou ještě nositelné, udělejte jimi radost rodině nebo kamarádkám. Zorganizujte bazar, na kterém můžete věci, které nenosíte, prodat nebo vyměnit. Obměníte svůj šatník bez běhání po obchodech, možná se vám podaří ulovit kousek, který jste kamarádce tiše záviděla a zažijete příjemný den. Takzvané sousedské bazary jsou běžné v zahraničí. U nás tato tradice není, ale proč s ní nezačít alespoň v okruhu svých známých.

Zelená má zelenou
Jaro kvete zeleně. Je symbolem nového a živého. Přineste si zeleň i se do svého bytu. Čerstvé bylinky. Zkuste si doma nasít pažitku, mátu nebo řeřichu. Květiny, čerstvé řezané si můžete do vázy koupit kdykoliv. Na parapetní desce se bude dařit orchidejím i chryzantémám. Fíkusy a tlustice nemají sice z hlediska designu dobrou pověst, neboť v minulých letech byly všude a bylo jich plno, ale doma vám v pěkném designovém květináči udělají dobrou službu. Na balkoně se budou vyjímat begónie, macešky, ale i levandule. Zkuste to s pěstováním zeleniny. Plodiny, které se dají vypěstovat i na balkoně, jsou ředkvičky, zelená cibulka, rajčata, papriky, jahody, ale i okurky či cukety.

Oklamejte smutek
Jak? Usmějte se. Ne vždy je na úsměv příležitost, nálada, chuť. Právě tehdy, když máte pocit, že to nejde - zkuste se usmát. Nacvičte si zářivý úsměv před zrcadlem. Pomůže změnit i naše duševní nastavení. Problémy se sice nevyřeší, ale dopřejete si trochu relaxace a uvolnění. Sledujte komedie, sitcomy, při kterých se dokážete rozesmát na plné hrdlo. Když při smíchu zhluboka dýcháme, do plic se dostane více kyslíku a celé tělo se okysličí. Nedávný průzkum ukázal, že jen šest procent respondentů z nás se usmívá za každých okolností. Během běžných pracovních dnů se jen dvě procenta Čechů setkávají s usměvavými lidmi. O víkendu se s veselými a usměvavými lidí setkává každý čtvrtý Čech. Co kdybychom my, byli těmi usměvavými šťastlivci, se kterým se naši známí i neznámí setkávají běžně na ulici? Zkuste to a uvidíte, že úsměv je jako bumerang - vrací se!

Autor: Martina Dvořáková