Koření oregano nejen do omáček

Oregano údajně nutí rakovinu prostaty k“ samozničení". O oreganu, se kterým se dá nejčastěji setkat jako s kořením na pizzu, se už dlouho ví, že má různé zdraví prospěšné účinky. Podle nové studie však oregano může obsahovat látky, které by se daly využít na léčbu rakoviny prostaty. Tento druh rakoviny patří mezi nejzhoubnější. Oregano má antibakteriální a protizánětlivé účinky, ale schopnost ničit karcinogenní buňky by ho zařadilo mezi super koření.

Koření oregano nejen do omáček

Nedávné údaje ukázaly, že až každý 36. muž zemře na rakovinu prostaty. Britská organizace Cancer Research k tomu uvádí, že v Evropě počet diagnostikovaných případů v rozmezí let 1998 až 2007vzrostl o 50 procent.

V současnosti se rakovina prostaty léčí chirurgicky, radioterapií, hormonální terapií či chemoterapií. Všechny tyto léčebné metody jsou však spojovány s vážnými komplikacemi a vedlejšími účinky.

Podle vědeckých zjištění oregano obsahuje látku carvacrol, která dokáže rakovinné buňky přinutit k apoptóze, co je vlastně sebevražda rakovinné buňky.  Že oregano má antibakteriální a protizánětlivé účinky je známé, ale  schopnost ničit karcinomu buňky by ho zařadila mezi super koření. Nutno, ale podotknout, že výzkum je teprve v počátečním stádiu.

Hlavní výhodou oregana by bylo, že je už dlouho běžnou součástí stravy, a tak se dá očekávat, že by při nasazení do léčby mělo podstatně menší vedlejší toxické účinky. Někteří vědci již dříve poukázali, že konzumace pizzy může snížit riziko vzniku rakoviny. Příčinu ale hledali v rajčatové omáčce.  Pizza ale kromě ní ještě obsahuje jednu přísadu, která může mít při léčbě rakoviny prostaty důležitý význam a sice koření oregano.