Kouření v těhotenství a jeho vliv na chování narozených dětí

Kouřícím matkám se rodí problémové děti. Kouření matek během těhotenství výrazně zvyšuje riziko, že se jim narodí dítě s poruchami chování. Podle britských a amerických vědců se u dětí začnou projevovat známky problémového chování už ve věku tří let. Kouření matky může způsobit poškození mozku vyvíjejícího se plodu.

Kouření v těhotenství a jeho vliv na chování narozených dětí

Kouření matek během těhotenství výrazně zvyšuje riziko, že se jim narodí dítě s poruchami chování. Podle britských a amerických vědců se u dětí začnou projevovat známky problémového chování už ve věku třech let.


Vědci se domnívají, že kouření může způsobit poškození mozku vyvíjejícího se plodu, informovala britská BBC. Podle jednoho z odborníků je to další silný důkaz, že nastávající matky by měli udělat vše pro to, aby se zbavili závislosti na nikotinu. Vědci prostudovali záznamy více než 14 tisíc matek a jejich dětí, které se narodily V letech 2000 a 2001. Matky podle počtu denně vykouřených cigaret během těhotenství rozdělili na těžké a mírnější kuřačky. Po třech letech měly matky vyplnit dotazník o chování jejich potomků, který byl zaměřen na problémové chování, hyperaktivitu a poruchu udržení pozornosti. Vědci přitom vzali v úvahu faktory, které by mohly ovlivnit výsledky, včetně věku matky, úrovně vzdělání, socioekonomického statusu či stability v rodině. Výsledky ukázaly, že mírné kuřačky jsou vystaveny až o 44 procent vyššímu riziku, že jejich synové budou mít problémy s chováním.


U těžkých kuřaček je toto riziko vyšší až o 80 procent. Zároveň je výrazně vyšší riziko, že chlapci budou hyperaktivní a budou mít poruchy pozornosti. U dcer kouřících matek je riziko problémového chování zhruba stejně vysoké, ale odpadá u nich problém s hyperaktivitou. 

Kouření během těhotenství může mít přímý vliv na vývoj struktury mozku plodů a jeho fungování, což potvrdily i předchozí studie na potkanech. Toto je další důvod pro to, aby matky udělaly pro své děti, co se dá, aby přestaly kouřit. A ideálně ještě předtím než otěhotní!
 

Autor: Martina Dvořáková