Léky s paracetamolem - jejich klady a zápory

Paracetamol veleben i zatracován. Neničte si játra! Miliony lidí denně sahají po paracetamolu - léku proti teplotě, bolesti, či jen na vypocení. Je jedním z nejběžnějších a nejdostupnějších, používán při domácím "samoléčbě ". S tabletkami třeba zacházet opatrně.

Léky s paracetamolem - jejich klady a zápory

Je velmi účinný a v lékárnách lze dostat bez receptu. A právě proto je i nebezpečný. Léky, které nejsou vázány na předpis, považují totiž pacienti automaticky za "bonbony", které nemohou ublížit. Když okamžitě nezabere jeden, dají si další a ještě další. Jenže paracetamol je jaterní jed. Jeho nekontrolované užívání vede k trvalému poškození jater, nejednou končícímu transplantací nebo smrtí.

Podle britské BBC až polovina případů poškození jater je zapříčiněna předávkováním paracetamolem. V žádném případě by člověk neměl během 24 hodin užít více než 4 gramy této látky. Za hranici, kdy je užívání paracetamolu ještě bezpečné, se považuje 500 až 1000 miligramů v průběhu 4 až 6 hodin.

Navíc čeští vědci nedávno zjistili, že paracetamol má negativní vliv i na očkování dětí. Pokud podá rodič svému dítěti před očkováním tento přípravek-jako prevenci před možnou horečkou z očkování -účinek injekce bude o třetinu slabší. Některá očkování mohou vyvolat horečky-například proti pneumokokům, či proti tetanu. Pozitivní zprávou je, že pokud se paracetamol podá až po očkování-když už horečka projeví, účinek injekce to neovlivní.

Pozitivní by mohlo připadat i zjištění britských vědců, kteří dospěli k závěru, že paracetamol má protirakovinné účinky. Jenže tento objev je v praxi nepoužitelný-lék by sice mohl snížit riziko vzniku rakoviny vaječníků až o třetinu, ale ženy by ho museli užívat každý den. Ato není je možné právě pro jeho toxické působení na játra.
I k paracetamolu je proto třeba přistupovat jako k vážnému léku. Rady a doporučení v příbalovém letáku mají opodstatnění. Je to výborný, účinný lék, ale pouze v takovém množství, jak to doporučuje výrobce.

Některé léky s obsahem paracetamolu:
Panadol, Paralen
Medipyrin, Calpe
Korylan, Valetol
Fervex, Trigrip
Spasmopan, Acifein
Ataralgin, ale například i čaj Coldrex