Nachlazení se snáze ubráníte, když máte dostatek zinku

V zimě se často dopujeme vitaminem C, abychom si posílili imunitu. Ale stav naší imunity ovlivňuje také mnoho dalších faktorů. Mezi jinými i zinek. Jeho nedostatek má na svědomí snížení imunity.

Nachlazení se snáze ubráníte, když máte dostatek zinku

Nedostatek zinku oslabuje imunitu
V našem prostředí se rojí patogeny jako jsou viry, houby a bakterie. V zimě a na podzim jsou to především viry. Náš imunitní systém nás za normálních okolností před jejich vznikem a šířením chrání. Máme-li však zinku nedostatek, naše imunita se oslabí a prochladneme snadněji.

Zabojujte se zinkem
V autobuse, vlaku nebo na klávesnici počítače - všude se rojí viry. Jedná se o neviditelné infekční částice, které se snadno dostanou do dýchacího traktu. Kašel, rýma, bolest hlavy a celého těla na sebe nenechají dlouho čekat. Velký pozor na nachlazení si musíte dávat především, když trpíte nedostatkem zinku.

Zázračný lék
Zinek je téměř zázračný lék. Umožňuje v těle šířit obranné buňky a urychluje hojení ran. Zapojuje se i při tvorbě protilátek a studie potvrdily, že dokonce zkracuje délku nachlazení. Naopak, pokud zinku budeme mít nedostatek, je velká pravděpodobnost, že prochladneme.

Kde ho najdeme?
Nedostatku zinku se vyhneme především správnou výživou. Vegani a vegetariáni jsou v nevýhodě, protože zinek se nachází především v mase a mléčných výrobcích. Alternativou jsou arašídy, para ořechy, čočka či pšeničný chléb.

Autor: Martina Dvořáková