Nebezpečné a nepravdivé mýty o rakovině prsu

Ve zdravotnictví koluje množství mýtů a domněnek ... Používání deodorantů v podpaží a nošení podprsenek s kosticemi nezpůsobuje rakovinu prsu. Ani pravidelná vyšetření na mamografu nejsou nebezpečná a výhody včasného odhalení velmi malého nádoru v plné míře vyvažuje případné riziko. Při delším letu letadlem obdrží tělo mnohem větší dávku radiace, s kterou si také poradí.

Nebezpečné a nepravdivé mýty o rakovině prsu

Ve zdravotnictví obecně koluje množství mýtů a domněnek. Nevyhýbají se ani tématu rakoviny. Některé jsou úsměvné, jiné stěžují zdravotníkům i pacientům léčbu. Takže není od věci udělat si v tom jasno.

Mýtus o nežádoucím vlivu deodorantů pravděpodobně vznikl na základě britské studie, kdy vědci našli ve vzorcích dvaceti rakovinných tkání paraben, t j. konzervační látku, která se používá v kosmetice. Paraben údajně napodobuje v těle vliv hormonu estrogen, který může urychlit nádorové bujení. Žádná další studie to však nepotvrdila.

Další 'blud' o vlivu podprsenek s kosticemi vychází z tvrzení, že kostice tlačí na lymfatické žlázy ve spodní části prsů, čímž údajně způsobují hromadění jedů v tkáních a následně rakovinné bujení. To je nesmysl, na rakovinu nemá žádný vliv skutečnost, zda žena nosí těsné oblečení.

Nebezpečným je i omyl, že rakovinu prsu dostanou jen ženy, které jsou dědičně zatíženy. Přibližně sedmdesát procent žen s rakovinou prsu nemá totiž v rodině nikoho s tímto onemocněním. Sice platí, že když matka, babička nebo sestra měla rakovinu prsu, je riziko onemocnění asi dvojnásobně vyšší, ale ani rodina s tradicí železného zdraví nezaručí, že žena rakovinu prsu nedostane.

Nebezpečný je také názor, že čím jsou prsa menší, tím menší je riziko onemocnění. Podle lékařů neexistuje žádné spojení mezi velikostí prsou a rakovinovým onemocněním. Větší prsa se jen složitější vyšetřují.

Stejně tak je omylem představa, že rakovině prsu se dá předejít zdravým životním stylem a že žena, která ho nerespektuje, si může za onemocnění sama. Žádná účinná prevence totiž neexistuje. Zdravý životní styl, vyvážená strava, dostatek pohybu, minimum alkoholu a nekouření nezabrání vzniku rakoviny, ale je to předpoklad, že tělo bude zdravější a bude nemoci lépe odolávat.

Autor: Lenka Kostková