Nedostatek selenu ohrožuje naše zdraví, ale škodí i předávkování

Selen je sice stopový prvek, ale v našem těle dělá velké věci.  Působí jako silný antioxidant, ale také pomáhá s imunitou, hojením ran a regenerací svalů. Nachází se v mléce, ořechách, vnitřnostech, také v droždí či kukuřici. Jelikož je ve většině evropských zemí obsah selenu v půdě velmi nízký, je nízký i jeho obsah v rostlinách, krmivech a následně v potravinách. Je důležité ho pravidelně doplňovat, ale zároveň dávat také pozor na jeho předávkování.

Nedostatek selenu ohrožuje naše zdraví, ale škodí i předávkování


Selen způsobuje nepříjemný tělesný zápach

Začali jste na podporu imunity užívat výživové doplňky? Pokud to přeženete se selenem, nepocítíte to jen vy, ale i všichni kolem. Přitom vůbec nemusíte cítit, že páchnete. Mozek je natolik milosrdný, že vypne centra, která by na to upozornila. Selen může způsobovat zápach, který se podobá zápachu po konzumaci česneku. Lidé předávkovaní selenem okolí vnímá jako ty, kteří hojně konzumují česnek a stydí se jim to říct. Pokud se k tomu odváží, oslovení jsou často udivení, protože česnek vůbec nekonzumují. Za vše může nadbytek bioaktivního selenu.

Selen barví i vlasy

Příliš mnoho selenu způsobí, že vám po česneku bude kromě dechu páchnout i  moč. Upozorní na něj i červenooranžové zabarvení vlasů a  nehtů, v horším případě o ně můžete dokonce i přijít. Předávkovat se selenem z potravy je téměř nemožné. Ačkoliv byly zaznamenány případy, kdy bylo v půdě selenu příliš a u zahrádkářů se to projevilo nervozitou, únavou, zvracením nebo průjmy.

Nedostatek selenu v přirozené stravě

Ve Finsku obohacují krmivo pro dobytek, proto stoupla hladina selenu v mléce o třicet procent. To je důvod, proč mají Finové vyšší hladinu selenu než Češi. Navíc od doby, kdy bylo zavedeno hnojení anorganickým selenen, klesl ve Finsku počet nemocí srdce, cév a dokonce i zhoubných nádorů.

Neužívejte doplňky

Přestože nedostatek selenu vede k oslabení antioxidační ochrany organismu a nepřímo umožňuje rychlejší rozvoj aterosklerózy a mnoha jiných onemocnění, souvisejících s oxidačním poškozením, sami si ho neordinujte. Namísto užívání výživových doplňků vsaďte na pestrou stravu. Spousta Čechů užívá multivitaminy. Ty však nemohou nahradit potraviny, které jsou zdrojem nejen vitaminů a minerálních látek, ale obsahují vlákninu a další složky, které tělu poskytují zdravotní výhody. Selen se nachází v rybách, mase, ve vnitřnostech a  vejcích, ale i v obilovinách, semenech, ořeších, zelenině, luštěninách a v ovoci. Potřebuje ho srdce, svaly, játra, štítná žláza, pokožka, vlasy, nehty, ale také oči.


Mohlo by vás také zajímat