Olivový olej na krásu, proti rakovině, osteoporóze i lupénce

Olivový olej, někdy také nazývaný tekuté zlato je všestranný pomocník nejen při vaření, péči o pleť a prevenci civilizačních chorob. Svými vlastnostmi pomáhá snížit hladinu špatného cholesterolu v krvi, snížit vysoký krevní tlak a detoxikovat celé tělo. A to ani zdaleka nejsou všechny jeho benefity. Jen je třeba při jeho nákupu dávat pozor na kvalitu. Ne všechny olivové oleje můžeme použít na přípravu teplých pokrmů a ne všechny se hodí k péči o pleť.

Olivový olej na krásu, proti rakovině, osteoporóze i lupénce

Zázračné složení
Speciální složení účinných látek je hlavním triumfem olivového oleje. Pro běžné používání se vyrábí několik druhů. Na vaření je vhodný ten klasický a na saláty nebo čisté užívání jako léku třeba raději extra panenský. Krása může vděčit zejména vysokému výskytu vitaminu E. Nasycené a polonasycené mastné kyseliny zase pomáhají zdraví. Olivy a olej z nich jsou také bohaté na antioxidanty a výskyt minerálů sodík, draslík a vápník je zase mimořádně prospěšný pro naše kosti. Zvláštností je, že jako jediný z tuků neobsahuje cholesterol a proto se doporučuje i starším lidem. Abyste mohli plně využít jeho pozitivní účinky, měli byste každé ráno vypít na lačno jednu lžíci. Když vám to je nepříjemné, pokapejte si jím chléb nebo salát z čerstvé zeleniny.

Už od miminka
Maminky nemusí mít obavy ani z jeho využívání u malých dětí. První kontakty s olejem může mít i jejich pokožka. Jako složka, která nemá alergizující účinky, se doporučuje na ošetřování i miminek. Pár kapek čistého olivového, který můžete koupit i v lékárně, přidejte do koupele. Dítě tak bude mít jemnou pokožku a dostane i dostatek hydratace. Také s ním můžete natřít malé tělíčko a použít jej i při masážích. S nástupem tuhé stravy můžete postupně začít vařit právě na tomto tuku. Pro děti je zdravější než slunečnicové nebo rostlinné oleje.

Na cholesterol i vysoký tlak
Kuriozitou je, že jako jediný olej je vhodný ke snížení cholesterolu v krvi. Důvodem je právě jeho absence a přídatné látky ve složení. Stejný efekt má i při srdečních onemocněních a redukování vysokého tlaku. Olivový olej pomáhá i při trávicích potížích. Zlepšuje vyprazdňování se a odstraňuje bolesti žaludku. Hotový balzám je na suchou pokožku a kožní nemoci jako ekzém, či psoriáza. Právě on jim totiž navrací jemnost, zoceluje trhlinky a pomáhá léčit. V kombinaci s jednou peckou z olivy je zaručeným lékem na osteoporózu. Pomáhá i při svalových bolestech, když ho stačí jednoduše vmasírovat na postižená místa. Jednou z nejznámějších rad je i jeho používání jako prevence vůči rakovině. Vědci dokázali, že díky svému složení při pravidelném pití skutečně zabraňuje některým druhům rakoviny, protože zabíjí toxické látky a tvoří ochranný filtr. Nejlepší je na rakovinu tlustého střeva, žaludku, jícnu a prsu. Má také antiseptické účinky a na zlepšení stavu chrupu je dobré jednou do týdne si jím vypláchnout ústa. Také ničí žlučníkové kameny a pročišťuje játra. Když se v létě spálíte na slunci, stačí si pokožku potřít olivovým olejem, který zmírní zánět a popálení. Některým lidem pomáhá i při štípnutí komárem nebo jiným hmyzem.

Lepší než kosmetika
Už evropští předkové se dušovali, že olivový olej vám přinese věčnou krásu. Té skutečně pomůže, protože v sobě skrývá dostatek vitaminu E a jiných složek, které jsou synonymem mládí. Když máte křehké nehty, které neumíte vypěstovat na požadovaný tvar, stačí si je pravidelně natírat olivovým olejem. Pomáhá také na záděry v jejich okolí. Často se používá v různých domácích maskách s přídavkem jiného ovoce či zeleniny. Můžete ho používat i čistý a dodat tak živiny na sluncem zničené vlasy. S přidáním kávy nebo ovesných vloček z něj vytvoříte skvělý peeling. A nakonec jako bonus pomáhá také při snižování hmotnosti.

Pozor na kvalitu
Abyste dokázali svému tělu opravdu pomoci, zaměřte se na skutečně kvalitní výrobky. Jejich zárukou nemusí být ani cena, protože v tomto případě neplatí čím dražší, tím lépší. Často jen nesmyslně platíte za značku. Testujte a hledejte ten nejlepší produkt. Určitě se vyhýbejte levným verzím s označením řetězců. Dobré nejsou ani ty oleje, které se vyrábějí pouze z pokrutin. Kvalitní produkt má mít vůni posečené trávy, na konci nahořklou chuť a po spolknutí kořenitý závěr. Olej uchovávejte v chladném tmavém prostředí, kde nepřichází o své vlastnosti.

Autor: Martina Dvořáková