Otázky před založením rodiny

Pro některé páry je svatba přežitek, jiné ji stále berou jako něco úžasného a téměř posvátného. Svatba v bílém, stovka hostů a veselí. Ale jde vám přece o víc, než jeden krásný den, změnu statutu a příjmení! Proto je lepší před svatbou určité věci nepřecházet, aby vám nezačaly vadit až když už váš svazek mohou zrušit jen právníci.

Otázky před založením rodiny

Co všechno máte společného?
Na začátku je všechno ideální. On, jeho práce, kamarádi i rodina. Tedy, dobře, rodina ne, ale tu byste dokázala přehlížet. Ale? Je dokázáno, že známé klišé "protiklady se přitahují", není zcela směrodatné. Měli byste se doplňovat, ale měli byste i mít na čem stavět. Konkrétně, měli byste si užívat trávení společných chvil. Ano, myslíme tím i společné hobby. Když totiž opar lásky pomine, a vy se dostanete z poblouznění, co bude dál? Láska bude dostávat jiné podoby, a vy byste si měli užívat i kamarádství a trávení času ve dvojici. Zvládne to váš vztah, nebo jde jen o chvilkové potěšení, které si užíváte zejména v posteli?

Jste na jedné vlně?
Máte červený diplom z mezinárodních vztahů a váš partner sotva prošel střední? Musela by být opravdu velká náhoda, že by vám to spolu vyšlo. Proč? Protože po čase by propast mezi vámi, vašimi názory, hodnotami, kamarády, zájmy a vizemi do budoucna, mohla být zásadním kamenem úrazu, přes který byste se neuměli přenést. Negeneralizujeme, ale až čas v tomto případě odhalí, jestli umíte názorové a životní rozpory řešit, nebo na nich pohoříte.

Jaký bude otec?
A jaký byl jeho otec? Protože i z tohoto vztahu se dá hodně vyčíst. Byl jedináček, nebo má sourozence? Z tohoto všeho můžete zjistit, jaké vzorce chování nastaví ve své nadcházející rodině. Nemusí mít vztah k cizím dětem na to, aby miloval své vlastní nejvíce na světě. Stačí se jen poinformovat, jaké plány s dětmi má, zda je typ, který je bude brát všude s sebou nebo se bude jen mlčky přihlížet jak rostou, a čekat, kdy vyrostou.

Umí se postarat?
To je snad nejpodstatnější fakt, který vás bude ovlivňovat celou mateřskou dovolenou, kdy se na pár měsíců nebo let změníte na hospodyňku, odkázanou na svého muže. A věřte, že když se "to nezvládne" v tomto období, může to mít následky na celou budoucnost vztahu. Položte si otázku, pokryje váš vyvolený vaše nároky, nároky na dítě, byt, dům, auto a domácnost jako takovou? Nebo bude čekat, že to zvládnete vy vedle dítěte, případně bude čekat, že dáte ruku k dílu, přestože vy celý život sníte o tomto období, kdy se budete věnovat jen dítěti? Ujasněte si tyto věci co nejdříve!

Je stálý a vyrovnaný?
Na to, aby byl ukázkovým otcem, partnerem, na kterého se dá spolehnout a umí vás podržet, však musí mít co - to i odžité a musí být vyrovnán se svými démony minulosti. Každý je má, je jen na samotném člověku, zda a jak s nimi bude bojovat. Nikdo neřekl, že vztah bude lehký. Že občas nebudete mít chuť se vším seknout. Přesně tehdy byste si však měli položit otázku, zda stojí za to bojovat. Zda není lepší se problémům postavit, namísto útěku před nimi. Pokud si však některé otázky zodpovíte dopředu, možná se nikdy do podobné ošemetné situace ani nedostanete.

Autor: Lenka Kostková