Pocení a přírodní cesta k jeho zmírnění

Podle čínské medicíny má nadměrné pocení na svědomí vyčerpání životní energie, které souvisí s dlouhodobým oslabením některých orgánů. Jde zejména o slinivku břišní a slezinu, které získávají energii z potravy spolu se žaludkem. Jako další důvod je konzumace " zahřívacích " potravin,  jako alkohol, kofein, česnek, cibule, smažená a pečená jídla. Pocení způsobují i přílišné emoce.

Pocení a přírodní cesta k jeho zmírnění

Faktem zůstává, že pocení jako takové proklínáme
Díky potu se zřejmě každý z nás občas dostane do nepříjemné situace a nejhorší je, že se nedá ovládat. Jednoduše člověk pocítí vystupující pot po celém těle a čeká, kdy to skončí. Jiná situace je při sportu, tam s pocením počítáme, dokonce je žádoucí. I když i zde je určitě nepříjemné, protože ho musíte stále stírat a sprcha po sportu je nezbytná. Jistě si mnozí z nás řeknou, že by bylo lepší, kdybychom se vůbec nepotili. Inu, příjemné by to bylo, ale dlouho bychom nevydrželi. Rychle by nastaly horečnaté stavy a nastala by smrt z přehřátí. Koneckonců, nejsme sami, kdo potřebuje ochlazovat organismus. Vezměme si například psy. Ti sice nemají potní žlázy, ale právě proto se musí chladit vyplazeným jazykem. Vyplazený jazyk u psa není znak nějakého psychického stavu, ale znamená to, že mu je horko a musí se ochladit. Líbilo by se vám to víc než pocení, běhat s vyplazeným jazykem? Ani ne, že? A čím je nám tepleji, tím více se potíme. I zvýšené emoce vlastně způsobují, že se náš organismus prudce zahřeje přívalem stresových hormonů, a pocením se je snaží tělo vypudit a ochladit nás. Tedy potní žlázy vlastně řídí naši termoregulaci i bez našeho přičinění, něco jako autopilot.

Pach
Pocení by nám možná ani nevadilo, kdy při tom nevznikal nepříjemný pach, až zápach. Produkují ho tzv. endokrinní potní žlázy, které se nacházejí po celém těle. Pot s charakteristickým zápachem vyrábějí apokrinní žlázy. Začínají fungovat v pubertě a jsou umístěny v podpaží, kolem prsních bradavek a genitálií. Produkt těchto žláz obsahuje i bílkoviny, které bakterie pokožky rozkládají, a proto charakteristicky zapáchá.

Nadměrné pocení
Pocení není nic špatného. Je však třeba rozlišit, zda se potíme normálně nebo nadmíru. Normálně se potíme v horku, v nemoci, při silném stresu nebo při běžných denních činnostech, které vyžadují vynaložit úsilí. Pokud se potíme nadměrně, dokonce i klidu, může to být příznakem cukrovky, maligního onemocnění, poruchy štítné žlázy či hypofýzy. S nadměrným pocením se setkáváme i při obezitě nebo během menopauzy.

Antiperspiranty, ano či ne?
Názory na to jsou různé. Kvalitní antiperspiranty jsou klinicky testovány, a tudíž jsou zdraví neškodné.  Je však třeba si uvědomit, že parfémy a deodoranty pach potu pouze překrývají a nezabraňují jeho tvorbě, jak to s oblibou tvrdí v reklamách. Jednoznačně je prvořadá kvalitní hygiena spojená s pravidelným sprchováním, nošením čistého bavlněného prádla a holením podpaží, což platí i pro muže. V letních vedrech se sprchování doporučuje i více krát za den. Antiperspiranty berte pouze jako hygienický doplněk, který vás osvěží a zadrží případný zápach v té nejnevhodnější chvíli.

Přírodní pomůcky
I pomocí bylinek si můžete trochu pomoci. Šalvěj: Při pocení nohou doporučujeme koupele nohou v šalvějový odvaru - 4 - 6 listů nechte vyluhovat cca 15 minut. Šalvějový čaj pijte, pokud se potíte na více místech. Dubová kůra: Odvar z dubové kůry působí vysušující - koupele nohou, rukou, i celého těla. 5 gramů kůry vhoďte do vroucí vody a vařte cca 20 minut. Přeceďte přes gázu.

Zajímavosti
Na každém centimetru čtverečném pokožky se nachází okolo 350 milionů potních žláz, denně vyrobíme asi 0,5 - 1,5 litru potu, nadměrné pocení může vyvolat i kofein a alkohol.

Autor: Lenka Kostková