Přátelství zažene chmury a ušetří vám za návštěvu psychologa

O kamarádství bylo napsáno mnoho krásných slov. Dokonce ho někteří moudří staví ještě před lásku. I když člověk určitě potřebuje oboje. Sebevětší kamarádství nemůže lásku nahradit a na druhou stranu i zamilovaní potřebují své kamarády. Jsou lidé, kteří se tváří, že nepotřebují ani jedno, ale těm se nežije moc snadno. Sami nosí všechna svá tajemství, ale i radosti a nemají se s kým podělit ani o špatné prožitky, ani s kým se radovat. Nakonec, když je jim nejhůř, musí si jít popovídat k profesionálním psychologům, či ke svým kadeřníkům, kosmetičkám nebo třeba jen vyventilovat v nejbližším obchodě.

Přátelství zažene chmury a ušetří vám za návštěvu psychologa

Bez strachu z odsouzení
Vaše láska je vám jistě celoživotní oporou a můžete se na něj spolehnout v mnoha směrech. Někdy však přijdou na přetřes problémy, které prostě nemůžete rozebírat ani se svým milovaným. Potřebujete názor někoho nezištného a přece blízkého člověka, aby se uměl dobře orientovat ve vašem světě. Ve vyostřené situaci by se vám možná sešla i pomoc psychologa, ale v jeho případě vám stojí v cestě přece jen jedna překážka. Pokud je vaše situace velmi citlivá a nejste si jistí vaším jednáním, bojíte se odsouzení z jeho strany. Zřejmě vám v réto situaci nepomůže ani fakt o tom, že tento člověk si musí zachovat profesionální tvář a do takové situace by se jistě nenechal vmanévrovat. Jednoduše strach z názoru někoho cizího je rozhodující a vy raději místo toho mlčíte a dále se týráte tím, že se neumíte pohnout z místa. Právě v takovém případě by měla přijít na scénu vaše nejlepší kamarádka či kamarád. Pokud jste si jím opravdu jistí, neměli byste se bát její / jeho reakce, protože jim můžete důvěřovat v tom, že zůstanou v každé chvíli na vaší straně.Zároveň se však můžete spolehnout na to, že vám pomohou udržet si chladnou hlavu a pomoci s tím, jak jít dál.

Když nepotřebujeme slyšet kritiku
U vašich kamarádů se také zbavíte jiného problému. Nepotřebujete je do zasvěcovat do úplně celé situace a můžete shrnout jen aktuální překážky. Takto nemusíte znovu prožívat všechny komplikace od začátku a zaměříte se jen na to, co vás aktuálně trápí. A protože oni nejlépe znají váš život, lidi, kteří jsou kolem vás a vaše reakce, mohou vám to vše podat bez nekonečných sezení, po kterých se jen v polovině dostanete tam, kde jste mohli být na začátku. A pak je tu další obrovská výhoda. Často jsme si až velmi dobré vědomí chyb, které děláme. A uvědomujeme si i to, jak je máme napravit a jak máme přestat všechno komplikovat. Jenže jsou situace, kdy opravdu nepotřebujeme slyšet právě takovou kritiku na naši stranu. Jednoduše víme, že to jednou přijde, ale na tuto chvilku nám úplně postačí, že nás někdo jen soucitně poplácá po rameni a řekne vám, že je to v pořádku, nikdo přece není bez chyb a stát se to může komukoliv. A toto vám dokáže poskytnout jen skutečně blízký člověk, který vás dokonale zná a ví, kdy potřebujete co slyšet.

Může být nejlepším přítelem muž i žena?
Možná je právě teď ten správný čas zamyslet se nad tím, zda bychom do stejné pozice dokázali postavit blízkého muže či ženu, teď nemyslíme vašeho partnera. O takových příkladech jste jistě slyšeli už mnohokrát a znáte je možná i z vašeho blízkého okolí. Bez kažení ideálů však musíte myslet i na druhou stranu mince. I když je vám tento pán mimořádně blízký, zřejmě to nemůže fungovat věčně. Do jisté míry by hrála roli žárlivost vašeho partnera, i když by se tvářil jakkoliv nezainteresovaně, po čase by ho začali trápit takové myšlenky. A jako druhá věc je zde fakt, že kdybyste přešli hranicí velkého kamarádství, začalo by vás nahlodávat, jaké by bylo partnerské soužití právě s ním. Vždyť právě na velmi dobrém přátelství je postaveno mnoho vztahů a to se vám vyplatí ještě více ve vyšším věku. Takže někdy je skutečně lepší příliš si nezahrávat s otevřeným ohněm.

Očista pro vaši duši
K tomu všemu přidáváme ještě jeden bonus na závěr. I když vás netrápí těžké problémy a nehroutí se vám právě svět, i tak je pozice vaší nejlepší kamarádky velmi důležitá. Popovídat se ať už o běžných věcech, nebo o nějakých novinkách, o které je lepší podělit se. Bude tak fungovat jako očista pro vaši duši a vždy se vám hodí, když se můžete dozvědět i názor někoho jiného.

Autor: Lenka Kostková