Přeměna špatného tuku v těle na tuk neškodný bude pomáhat v boji proti obezitě

Američtí vědci hledají způsob, jak přeměnit špatný tuk v těle. Zatím jsou ve fázi výzkumů, ale snaží se provést genetickou liposukci, která by pomáhala blokovat ukládání špatného tuku v těle.

Přeměna špatného tuku v těle na tuk neškodný bude pomáhat v boji proti obezitě

Tuk vám paradoxně může pomoci hubnout
Pokud spálíte ten správný. Jak to s tím tukem vlastně je? Zjednodušeně řečeno, máme v těle dva druhy. Dobrý - hnědý tuk pomáhá pálit kalorie procesem, při kterém se vytváří teplo. Roste hlavně v oblasti ramen a krku. Špatný, bílý naopak kalorie hromadí a vyrábí nám polštářky na břiše, bocích a stehnech a je zodpovědný za nadváhu a obezitu.

Nový je béžový
Zdá se, že miliony obézních jsou díky vědcům z Washingtonské univerzity o krok blíže ke spálení tučných těl jednou provždy. Cílem je najít způsob jak léčit a předcházet obezitě. Vědci předpokládají, že zacílením na protein v bílém tuku ho změní na dobrý. Podle vědců je možné tvorbu bílého tuku jednoduše zablokovat. Sloužit na to má specifický protein PexRAP, který v bílém tuku spustí přeměnu na hnědý. Přechodně se tak stane "béžovým", který spaluje kalorie podobně jako hnědý.

Můžete jíst stejně
Takto se chovala těla myší, kterým byl do genů protein na přeměnu bílého tuku přimíchán. Štíhlejší než myšky bez genetické úpravy byly, přestože přijímaly úplně stejné množství potravy. A spálily více kalorií. To jestli podobný proces - něco jako genetickou liposukci, nebude problém spustit i u lidí je zatím ve fázi experimentů. Opravdu to určitě nebude tak jednoduché. Je to ale výzva, jak najít bezpečný způsob, aniž u člověka docházelo k přehřátí nebo horečce. Nadějný lék proti obezitě bude na dosah ale až po úspěšných klinických zkouškách.