Stres emancipovaných žen, které jsou nejen matky

Stres patří k současnému stylu života. A nevyhýbá se ani ženám. Proč také, když máme ve všem emancipaci. Dříve ženy sice neměly taková práva, ale i povinností bylo podstatně méně.

Stres emancipovaných žen, které jsou nejen matky

Současný životní styl
Je mnohem rychlejší než u našich rodičů. Přístup k moderním technologiím nám hodně usnadňuje, ale zároveň i smetl hranice pracovní doby. Maily, či ostatní pracovní věci totiž vidíme hned ráno na záchodě, pak v autě, v práci, doma, při vaření, žehlení, večer u televize, kdy bychom měli odpočívat a telefon si ukládáme k posteli. Kdyby něco.... Podobná situace se opakuje na dovolené, neposedíme na lehátku, s sebou si samozřejmě bereme notebook a bez mobilu nebo počítače se cítíme nesví. Něco nás stále hryže a nutí hledat wifi a kontrolovat pracovní záležitosti.

Jsme ale i matky a ženy
Největší problém zůstává v tom, že navzdory rychlé době a emancipaci stále zůstáváme matkami. Takže musíme kmitat kolem dětí stejně jako naše matky. Navíc i dnešní děti vyžadují více, než jsme si žádali my. Kroužky, jazykové kurzy, sport, umění. Na to vše je třeba je odvézt a připravit. Zatím, co muži se starají výlučně o svou práci a kariérní růst, ženám dává management rodiny a dětí pořádně zabrat. Dokáže být náročnější než samotná práce. Nejnáročnější je improvizace v případě, že onemocní děti. Dokáže způsobit obrovský stres a vzít tuny energie!

Jsme kariéristky
Emancipace se jaksi obrací proti nám. Před patnácti lety považovalo kariéru ve svém životě za důležitou 25 procent žen, dnes je to až polovina žen. Navíc v období krize je pracovní trh nestabilní a vyžaduje mnohem více. Pro matky je to velmi náročné, udržet si práci a být po ruce stále nemocným dětem.

Nedokážeme odpočívat
Pro organismus v tomto tempu je doslova nemožné zpomalit. Nedokážeme vypnout, náš adrenalin je stále vysoko. Ráno otevřeme oči a při představě, co nás ten den čeká opět stoupne do hladiny, na kterou je zvyklý. I když se snažíme odpočinout si, nedaří se nám to. Nedokážeme se uvolnit a časem začne být narušený i klidný spánek. Důsledkem toho všeho je stav úplného vyčerpání. Následují zdravotní problémy a konflikty s partnerem.