Víte, co má společného zelený čaj, meloun a máta?

Chladné nápoje nemusí tělo zdravě ochladit. Tělo zažívá tepelné šoky, které mohou vyústit až do onemocnění. Proto používejte rozum i v případě, že je vám horko. Bezpečně vás zchladí zelený čaj, ale také ovoce, bylinky a kokosová voda.

Víte, co má společného zelený čaj, meloun a máta?

Zelený čaj
V nejžhavějších zemích světa nefičí ledové nápoje, ale čaj. Obyvatelé teplých zemí dobře vědí, proč ho pijí. Důvod je prostý. Po vypití chladného nápoje se člověk ještě více zpotí, protože tělo spotřebuje energii na oteplení toho, co do sebe nalijeme. Vypitím jakéhokoliv čaje se zahřejí vnitřní orgány a tělo se začne paradoxně ochlazovat. Zelený čaj má na tělo i termoregulační účinek. Kvalitní zelený čaj, ačkoli teplý, zajistí, že letní vedra budete snášet lépe než ti s chlazenou colou v ruce.

Vodní meloun
Nemusí být ani z chladničky. Svým složením i velkými zásobami vody je pro naše tělo doslova jako klimatizace. Pokud budete během horkého dne pojídat meloun, nehrozí vám přehřátí organismu. Na rozdíl od jídel jako vepřové maso, či kořenová zelenina, které nás vnitřně prohřívají, meloun je doslova chlazení pro naše orgány.

Ananas
Ovoce vypěstované v tropických zemích má v sobě zabudované chlazení. Stejně jako citrusy, tak i ananas velmi efektivně pomáhá překonávat horka. Ananasové šťávy, nebo ananasové plátky fungují jako chladicí kapalina pro naši krev. Ananas má však v tropických zemích a během léta ještě jednu skvělou funkci. Díky enzymu zvanému bromelin tlumí vnitřní záněty. Nejenže tím snižuje horkost v těle, ale pomáhá i překonávat záněty žaludku a trávicí obtíže, které jsou přes léto tak časté.

Kokosová voda
Z mladého kokosu. Dokonce umí hydratovat tělo více než klasická voda. S výrazným podílem draslíku pomáhá udržet elektrolytickou rovnováhu v našem těle, která může být narušena pocením. Nehrozí tak kolapsy z tepla. Kromě těchto vlastností i zmírní pocit úmorného tepla.

Máta
V Brazílii je podstatně žhavěji než u nás. Právě z této země pochází i způsob ochlazování se mátou v podobě nápojů. Má neuvěřitelně ochlazující účinek i aniž by byla v ledové vodě. S kapkou citronu se dokonale ochladíte a osvěžíte.

Autor: Lenka Kostková