Zdravá technika dýchání je základ péče o hlasivky

Jak pečujete o své zdraví? Máte pevnou postavu, staráte se o svou kůži, otužujete se? A jak se staráte o své hlasivky? Je pro vás samozřejmostí si z “plných plic” zakřičet, nebo vám občas hlas přeskočí? Ano, nejen zpěváci a herci by se měli starat o svůj hlas. Pečujte o něj i vy, ať se vám nestane, že bude muset své hlasivky namáhat zbytečným šeptáním.

Zdravá technika dýchání je základ péče o hlasivky

Hodně pijte
Voda a bylinkové čaje hlasivky uklidňují. Slazené a kofeinové nápoje si zakažte.

Noste šálu
Citlivý krk bychom měli v zimě vždy preventivně chránit. Jakmile se objeví co nejmenší bolesti v této oblasti, zabalte ho do šály či šátku, co se vám víc hodí.

Stop alkoholu a nikotinu
Jemná sliznice hrtanu je v zimě už i tak "těžce" zkoušena. Když jí někdo navíc přidává nikotin či alkohol, bude produkovat více hlenu, což způsobí drsný hlas. A proto, alkohol s cigaretami ať jsou pro vás tabu!

Zahřívací hlasový trénink
Pocvičte si se svým hlasem hned po probuzení: Zazpívejte si píseň pod sprchou, zahýkejte jako kůň a udělejte pár náročnějších, možná vtipných grimas. Povzbudí to nejen váš hlas, ale i svaly na obličeji.

Nešeptejte a nekřičte
Tedy, pokud je to samozřejmě možné ... šeptáním si totiž hlas pořádně namáháme. Ztrácí sílu a častokrát krátce na to chroptí. Totéž platí i o křičení.

Zazpívejte si
Zpěv rozvíjí naši tvořivost a rozveseluje nás. A je jedno, jestli zpíváme čistě, nebo trochu falešně.

Zdravá technika dýchání
Dobrá technika dýchání je základ. Dýchejte bez toho, abyste pohnuli rameny, snažte se ucítit více pohybu v břiše, na bocích a v zádech. To je signál, že tehdy dýcháte správně!

Autor: Lenka Kostková