Nápoje s bublinkami neškodí hlasivkách

Bublinkové nápoje hlasivky neškodí, je to mýtus. Hlas pro svou práci nepotřebuje jen zpěvák, moderátor nebo herec, ale každý. Prodavač, učitel, lékař. Při práci potřebujeme mluvit téměř všichni. A všichni do jednoho si můžeme hlasivky špatným používáním poškodit. Škrábání v krku bezprostředně po vypití studeného nebo plastového nápoje je nejspíše způsobeno podrážděním sliznice v hltanu.

Nápoje s bublinkami neškodí hlasivkách

Profesionální zpěváci mají své učitele zpěvu a někteří i své logopedy a foniatry, kteří vědí, jak se má hlas používat. Hlasivky při své funkci (když vytvářejí hlas), mechanicky narážejí jedna o druhou. Když se to přežene, stane se na sliznici něco podobného, jako mozoly na rukou, když pracujeme lopatou. Poruchy hlasu mohou být různé a mnohé z nich se dají chirurgicky odstranit. Dětem, které vykřikují, vzniknou na hladkém povrchu hlasivek tzv. "křiklounské uzlíky", které sliznici nedovolí, aby se hlasivkové štěrbina zcela přivřela a při tvorbě tónu nebo zvuku vznikají různé šelesty, které vnímáme jako chrapot.

Co hlasivkám škodí nejvíc?
Hlas v jiné tónině, než na jakou jsou hlasivky zvyklé - křičení nebo pištění. Prudkou změnou tlaku v hrtanu může prasknout nějaká z cév a do hlasivky krvácí- v takovém případě hlasivky nefungují tak, jak by měly.
Vyprávění "do vyčerpání" - i hlasivky je sval, dokáže se unavit. Když budete řekněme v práci vyprávět hodiny, hlasivky se mohou natolik vyčerpat, že nebudou schopny dále "pracovat" a hlas odejde.
Virózy jsou-li doprovázeny plným nosem, škrábáním v krku, zánětlivými změnami a otoky sliznice.
Kouření - je prokázáno, že kouření a nádory v hrtanu spolu souvisí. Člověk, který vykouří určitý počet cigaret  se ocitá ve skupině vážně ohrožené rakovinou.
Chronická laryngitida -  hlasivky v tomto případě již nejsou hladké a jsou suché. Chrapot je-li způsoben přechodným otokem, může trvat týden, maximálně tři. V případě, že trvá déle, třeba navštívit ORL lékaře. Vyšetření v tomto případě je jednoduché. Pomůže zrcátko. Okamžitě je vidět, jak se hlasivky hýbou, co na nich je.

Mýtus o hlasivkách
Bublinkové minerálky údajně ubližují hlasivkám. Je to pravda? Jde o fámu. Do hrtanu se nemůže dostat jídlo ani tekutina. Pokud je člověk vdechne, zadusí se. Tento orgán má systém ochrany-při každém polknutí se zavře, zakryje. I bublinková tekutina hrtan jen obteče. Škrábání v krku bezprostředně po vypití studeného nebo plastového nápoje je spíše způsobeno podrážděním sliznice v hltanu.