Aby děti netrpěly zbytečnou bolestí břicha, zkuste relaxační metodu hudbou

Představivost pomáhá dětem zbavit se bolesti břicha. Představivost a bohatá fantazie pomáhají dětem odmyslet si bolesti břicha, které se jim bez jasných příčin často vracejí. Odborníci se domnívají, že jsou způsobeny stresem ze školy, problémy s vrstevníky, učiteli či rodiči. Takovými bolestmi břicha údajně trpí až pětina všech dětí.

Aby děti netrpěly zbytečnou bolestí břicha, zkuste relaxační metodu hudbou


Překonat tyto bolesti a zbavit se jich jim podle nového výzkumu pomáhá
relaxační metoda, při které děti poslouchají cédéčka. Ty povzbuzují jejich představivost a dovolují jim na bolest zapomenout. Dětem se podařilo odstranit bolest, a to jen poslechem zvukových nahrávek. Výsledky byly mnohem lepší, než když dostávaly jen standardní lékařskou péči. Taková samoléčba je samozřejmě nenákladná a dala by se použít vedle klasické léčby u dětí, které trpí častými bolestivými záchvaty břicha.


Pro psychologa je bolest bez zjevné příčiny vodítko, že se něco s dítětem děje a přes terapeutický důvěrný vztah se lékaři snaží problém dítěte odhalit a řešit. Na studii se zúčastnilo 34 dětí ve věku 6 až 15 let, které trpěly častou bolestí břicha, ale žádné zdravotní komplikace u nich nebyly zjištěny. Děti dostaly cd, které měly poslouchat i doma. Po osmi týdnech až 73 procent dětí uvedlo, že bolesti břicha jim ustoupily.

Autoři studie proto došli k závěru, že metoda podpory představivosti by mohla pomoci léčit spontánně bolesti břicha, protože má dlouhodobé pozitivní účinky. Lékaři ale upozorňují, že dítěti s častými bolestmi břicha by se měli více věnovat rodiče. Tyto bolesti jasně naznačují, že psychicky nebude něco u dítěte v pořádku.