Čaj a teplá sprcha zaženou horko

Myslíte si, že teplý čaj je pouze doménou chladných dnů? Ale to se hluboce mýlíte! Teplý čaj se podává i době velkých veder. Stejný účinek můžete čekat i od teplé sprchy. V létě vás osvěží víc, než studená.

Čaj a teplá sprcha zaženou horko

Teplý čaj
Úměrně se stoupající teplotou si klademe do nápojů více kostek ledu. Vypití takových tekutin nám sice poskytne jisté uvolnění, ale pocit ochlazení nebude trvat dlouho. Dokola se proto budeme muset ochlazovat dalšími decilitry takové ledové směsi. Inspiraci byste však měli brát tam, kde je pravidelně trápí podobné tropická vedra. V arabských zemích se běžně nabízí i během horkých dnů stejně teplý čaj. Zkuste si dopřát alespoň jeden šálek a ihned pocítíte danou reakci. Stejný úspěch bude mít leckterý horký nápoj. Pozor však dávejte na kávu, která rychle odvodňuje.

Sprcha horkou vodou
Vana naplněná příjemně teplou vodou je asi představou, kterou byste přiřadili spíše k zimnímu období. Během léta se spíše těšíme na studenou sprchu, která nás příjemně osvěží a můžeme se rozjet zase venku uprostřed horkého počasí. Trik však zase spočívá ve výměně této vody. Protože, když si dáte studenou sprchu, hned potom jak vyjdete ven, budete pociťovat intenzivní teplotní rozdíl a znovu jste na začátku. Když se však osprchujete teplou vodou, když vyjdete ven, pocítíte menší teplotu a už vám nebude tak nepříjemně horko. Nemusíte se bát ani toho, že byste se dostatečně neosvěžili, protože pro tento účel vám postačí už samotný kontakt s vodou.

Alespoň tenká vrstva oblečení
Dokonce nemusíte ani ze sebe shazovat jednotlivé vrstvy oblečení. I když byste se nejraději odhalili pouze do plavek, když se pohybujete po přímém slunci, více vám pomůže jedna ochranná vrstva oblečení. Takto totiž nebudete cítit pálení jeho paprsků přímo na pokožce. Vyberte si proto tričko, které však musí být z přirozených materiálů bez umělých příměsí, aby mohla pokožka dobře dýchat a krátké šortky. Důležitý je i výběr barev, hledejte světlé odstíny, které slunce odrážejí a ne přitahují.

Jeskyně
Pokud máte právě volno a můžete si dovolit i malý výlet, nabízíme vám další možnosti. Tentokrát se už vybereme do příjemně chladných prostor. Volba padla na jeskyně nebo podzemní doly, které se proměnily na kulturní památky. V podzemí je příjemně chladné prostředí, které vám nepochybně přinese příjemné osvěžení. Pozor si však dávejte na to, abyste následně neprochladli. Vezměte si proto tenký svetřík, který vás ochrání před náhlou teplotní změnou a následnou rýmou.

Saunování a následné zchlazení
Opět se vydejme vstříc ještě teplejšímu prostředí, v jakém se momentálně nacházíte. Saunování totiž přichází opět s tím pozitivem, že venku budete pociťovat nižší teplotu. Pokud však budete provádět tento odpočinek tak, jak je to nutné, nemůžete vynechat ani následné zchlazení, které bude pro vás tou vysněnou alternativou. Když se vypravíte do nejžhavější finské sauny, následný přechod do ledárny ve spojení s odpočinkem, bude pro vás tím nejlepším osvěžením.

Kryoterapie
Pokud toužíte po chladu, tak si vyberte skutečně ledové prostředí. I když pobyt v něm nebude trvat více než 3 minuty, i tak vám jistě padne vhod. Na mysli máme tentokrát kryoterapii. Čekat vás bude místnost, kde teplota klesne na -130 stupňů. Před rychlým šokem vás pak ochrání i následný aktivní pohyb, který musíte dodržet. Když se pak vrátíte ven, právě díky rozproudění krve budete snášet i vysoké teploty podstatně lépe.

Historické kamenné budovy
Další tip, který vám může pomoci nejen během dovolených. Když milujete historii, právě teď je ten nejvhodnější čas, kdy si ji užijete dvojnásobně. Staré kamenné budovy s vysokými stropy nabízejí úžasné klima, kterou vám moderní budovy tak snadno nevykouzlí. Ideální podmínky vládnou i ve starých kostelech. Akdyby i náhodou byla budova zámku otočena tak, že slunce do ní praží po větší část dne, spolehnout se můžete na klimatizaci, která bude udržovat drahé exponáty v dobré kondici a vám tak připraví požadované zchlazení.
 

Autor: Lenka Kostková