Smích, milování a jídlo zaženou depresi

Trápí vás na podzim a v zimě častěji špatná nálada? Tak to není nic neobvyklého a s takovými problémy nejste sami. Chybí sluníčko, jsou kratší dny a také ubývá energie z léta. Poradíme vám, jak s tím zatočit i bez toho, abyste museli použít antidepresiva.

Smích, milování a jídlo zaženou depresi

Vstávejte dříve
Jakoby nestačilo, že je delší tma, je nutné si ještě i časné přivstat? Správně! Neurolog Russell Foster řekl, že ranní aktivita může velmi efektivně rozptýlit negativní nálady. Ještě lépe, pokud časné vstávání využijete na pohyb. Stačí pár dřepů. Zároveň je dobré v době od šesté rána do desáté dopoledne strávit alespoň 30 minut venku. Pokud to spojíte s aktivním pohybem, splín se vás týkat nebude.

Cíl na každý den
Dejte si motivační a splnitelné cíle na každý den. Napište si je a úspěch pak oslavte. Podle toho, jak velká věc se vám podaří se odměňte buď příjemným relaxem v sauně, sklenkou vína, nebo něčím pěkným, co si koupíte. S radostí nad úspěchem a novinkami nemohou vaše koutky úst zůstat povislá, ani když padá listí.

Superjídla
Žádné antidepresiva, ale plody podzimu. Jablka, hrušky, tykve. Plné vitamínů a minerálů. Můžete své stravovací zvyky obohatit o citronovou vodu na ráno, sušené ovoce plné antioxidantů, oříšky, což vám dodají energii. Vsadit na dostatek železa, selenu, vitamínů znamená, dát tělu jen pozitivní vstupy a tak nebude pociťovat únavu. Sršící energií se vás nepříjemné počasí nedotkne.

Milování rozjasní vaše tváře
Pohlavní aktivita je intenzivnější během léta. Slunce vyplavuje testosteron, který zvyšuje libido. Milování je však zdrojem dopaminu i serotoninu, plus endorfinů. Nečekejte na milování do desáté večer. Milujte se dříve. Tehdy je tělo ještě svěží a pravidelné milování je lepší než tabletka multivitaminu, či ranní káva. Dokonale nabudí a zajistí dobrou náladu. Lidí, kteří se mu rádi oddávají, depresí netrpí. Je to dokázaný fakt a proto je už jen na vás, jestli sáhnete po antidepresiva nebo partnerovi.

Zkuste terapii smíchem
Na trhu jsou již i hodiny jógy smíchu, cvičení na dobrou náladu, terapie, které mají zvyšovat radost do života. Netřeba však investovat ani euro, pokud se chcete cítit lépe. Postačí energická písnička po probuzení a usmívat se širokým úsměvem alespoň dvě minuty. Tělo reaguje skutečně překvapivě. Čím méně máte důvodů na úsměv, tím více a déle se usmívejte. Uvidíte, že na fyzickou reakci těla brzy pozitivně zareaguje i psychika. Není nic lepšího na podzimní ráno, jak se dvě minuty na sebe šklebit v zrcadle.

Autor: Martina Dvořáková