Co dělá z manželství místo, kde nejsme šťastní?

Chování v manželství se ve školách nevyučuje a tak stále více manželství krachuje jen proto, že do něho vstupují partneři, kteří se snaží toho druhého předělat k obrazu svému. A čím více se partner vašemu ideálu vzdaluje, tím více dochází k neshodám, které často vyústí v rozchod nebo rozvod. A přitom někdy opravdu stačí, dát partnerovi více prostoru.

Co dělá z manželství místo, kde nejsme šťastní?

Hádky jsou špatné a mít různý názor je zabiják vztahu
Hádky jsou pro vztah restartem. Musí být však konstruktivní a je třeba se vyhnout ponižování, osočování a extrémním projevům. Jsou tzv. italské vztahy, při kterých jsou hádky na dennodenním pořádku a takové, ve kterých se ani lístek nepohne. Co je lepší? Někteří partneři mají prostě větší temperament a hádky potřebují. Mít rozdílný názor je normální a přirozené. Je třeba si situaci vyjasnit pomocí argumentů a musíte uznat, že to udobřování po hádce stojí za to. Partneři, kteří se nehádají a neprojevují emoce se mohou časem ve vztahu nudit a hledat vzrušení někde jinde. Všechny potřeby jsou samozřejmě individuální.

Partner se musí přizpůsobit, změnit a dělat to, co chci já
Nemusí. Je velmi důležité mít svůj názor, nenechat se ovlivňovat a manipulovat. Mít partnera pod pantoflem je běh na krátké tratě, který dělá nešťastnými oba partnery. Jeden je utlačován a druhý si posouvá hranice donekonečna a ztrácí zdravý rozum. Je velmi důležité, aby měl každý ve vztahu osobní svobodu a mohl projevit vlastní názor a vlastní potřeby. Pokud vás někdo omezuje nemůžete být šťastní. Pokud vás někdo naopak podpoří, budete ho určitě milovat mnohem více a mnohem snadněji budete přistupovat i ke kompromisům.

První jsou povinnosti
Manželství by mělo být šťastné, to znamená, že je ho třeba šťastné i udržovat a dopřát si krásné chvíle i za cenu, že nebude všechno vyžehlené a podlahy se nebudou blýskat čistotou. Stát se otrokem povinností je bohužel klasickým vzorcem fungování našich manželství. Pak se všichni diví, že jsou nešťastní, plní nepochopení a cítí se v nich vězněni.

Vždy a stále spolu a nejlépe až do smrti
Je krásné, pokud rodina tráví a vychutnává si společné chvíle. Každý člověk však potřebuje i čas pro sebe a je třeba si ho dopřát. Své vlastní zájmy, čas na uspořádání si myšlenek. Mnoho lidí má totiž ve vztahu pocit, že ztratili sami sebe a cítí pak potřebu vycouvat.

Děti jsou na prvním místě
Určitě je velmi důležité vytvářet dětem ty nejlepší podmínky, jenže pokud zapomeneme na vztah a všechno obětujeme dětem, budou mít ten nejhorší příklad - nešťastné rodiče, kteří ztratili sami sebe. Tak jako vždy i zde platí - všeho s mírou.