Den milující a obětavé matky

Po probuzení se umyje, nalíčí a ustrojí. Vzbudí s úsměvem své dítě, které se bez reptání umyje a oblékne. Společně se nasnídají a jdou na procházku a nakoupit. Dítě uctivě zdraví prodavačky a sleduje, co matka nakoupí. Po uklizení nákupu a trpělivém čekání jdou spolu na hřiště, kde se dítě vyběhá a zdravě unaví. Po příchodu domů si jde hrát a matka uvaří zdravý oběd. Po obědě jde dítě s krátkou pohádkou spát. Vzbudí se a jde na kurz angličtiny pro nejmenší. Matka si zatím zajde na kosmetiku nebo ke kadeřnici a dítě vyzvedne z kroužku milující otec. Po návratu domů si všichni zahrají společenské hry……… Že takhle to u vás nevypadá?

Den milující a obětavé matky

Věřte-nevěřte, opravdu jsou matky, které si všechno dokážou zorganizovat
Naplno se věnují rodině, výchově a nezapomínají při tom ani na sebe. Jsou i otcové, kteří se po příchodu z práce věnují dětem na sto procent, dopřejí manželce čas na malé radosti a dobrovolně myjí nádobí po večeři. Jsou takové rodiny. Opravdu jsou matky a otcové, kteří si rodičovství nestydatě užívají. Pokud u vás doma to vypadá jinak a své mateřství prožíváte jako náročné období doprovázené manželskou krizí, hádkami o kompetencích v rodině a trpíte pocitem osamělosti, také v tom nejste samy. Každá matka prožívá narození dítěte a čas věnovaný jeho výchově jinak. Mezi partnery se mění vztahy a mění se i vztahy s okolím. Temperament obou rodičů určuje i to, jak aktivně budou trávit čas s dítětem. Někomu vyhovuje létat z jednoho konce města na druhý kvůli angličtině pro nejmenší, jinému stačí posedávání u pohádek.

Ukončily jste mateřskou dovolenou předčasně a vrátily jste se do práce?
Rodině jste sice finančně pomohly, ale máte pocit, že dítě je o něco zkráceno? Vaše pocity jsou přirozené, ale zamyslete se nad tím, do jaké míry trpíte výčitkami svědomí jen proto, že se porovnáváte s matkami, které jsou doma s dítětem. Je to vaše rozhodnutí, rozhodnutí vaší rodiny. A opačně - cítíte se provinile, pokud již šest let trávíte doma výchovou dětí, zatímco vaše kamarádky dělají kariéru? Opět přehodnoťte své pocity. To, zda vycházejí z vašeho nitra, nebo jsou jen důsledkem očekávání a porovnávání se s jinými. Kolik žen si dnes může dovolit zůstat doma a věnovat se dětem tak dlouho, jak chtějí?

Mnohé matky se chovají zvláštně
Kritizují mámy, které se vracejí zpět do práce, ale samy nadávají, že se musí starat o děti, a tak stále běhají po jeslích a dětských koutcích. Mateřství je pouze pojem vytvořený společností, mýtus. Pokud si matka uvědomí tuto skutečnost, může to být pro ni velmi osvobozující, protože to znamená, že každá to může dělat po svém. Všechny cesty jsou dobré. Proto je na každé matce, aby si vytvořila vlastní význam pojmu mateřství. A pokud to znamená, že tvrdě dře, v pořádku. Pokud to znamená, že celý den leží v posteli, také je to v pořádku. Vy si určíte dávku péče. Děti se tomu přizpůsobí. Totéž platí samozřejmě i o otcích. Někteří si rádi hrají s dětmi, jiní ne. Nejsou na to žádná pravidla. Honba za dokonalostí musí skončit. Dělejte svá vlastní rozhodnutí, jak se věnovat dětem a staňte se veselým otcem a matkou! Dejte slovu mateřství a otcovství vlastní význam. 

Je to na vás
Matky a otcové musí najít způsob, jak se vyhnout osamělosti. Otevřete dveře domu pro návštěvy. Pošlete děti do nějaké místnosti, ať si tam spolu hrají, zatímco jejich rodiče mohou popovídat při sklence vína. Naši představu o mateřství poznamenal jakýsi nejasný idealismus. Představujeme si dokonalé rodiče i proto, že nevíme, jak dokonalost vypadá. Nedejte si říkat, co máte dělat. Nejdůležitější je váš osobní přístup.

Užívat si příjemný život a být dobrou mámou se nevylučuje
Nepřesvědčujte samy sebe, že čím více dítěti obětujete, tím je to pro něj lepší. Dítě má v sobě radar, který zareaguje na matčin smutek, nespokojenost, nervozitu. Pokud se budete spokojeně usmívat po dni stráveném doma na pohovce, obklopené hračkami, vaše dítě se bude usmívat s vámi. Dobrá máma je spokojená máma. Proto si užíjte spojenosti vy i vaše děti.