Matka sobec na mateřské dovolené?

Mateřská dovolená by měla být krásným obdobím v životě matky i dítěte. Jenže někdy tomu tak není a důvodem často bývá to, že maminkám, ve snaze být co nejlepší, začnou problémy přerůstat přes hlavu. Začínají mít výčitky svědomí opustit dítě, byť jen na krátkou chvíli. Ale zde je na místě trocha “sobeckosti”, protože jinak se z mateřské dovolené stanou nucené galeje.

Matka sobec na mateřské dovolené?

Nejhorší jsou období nemoci našeho děťátka
Když prosíme za jeho uzdravení, pociťujeme výčitky svědomí, že jsme něco zanedbali, nebo si nevšimli. Samozřejmě, veškerá odpovědnost je na našich bedrech, my rozhodujeme, kdy a co ... Na druhé straně, není krásnější pocit, než když se dítě přitulí, nebo přijde dát pusu. Každodenní starosti o dítě, vaření, úklid, nedostatek peněz, to vše jsou okolnosti, které nás neustále vzdalují od života, který jsme si vysnili. Na úkor ostatních upadají naše sny do zapomnění.

Ani se nenadějete a problémy nám občas přerůstají přes hlavu
Namísto veselé maminky jsme nejednou podrážděné a smutné. Myslíme si, že jsme špatné mámy, když to nezvládáme a naše deprese nabírá na obrátkách. Pár kilo navíc nám sebevědomí určitě nezvýší. Začínáme se stydět samy před sebou, svým manželem, uzavíráme se do sebe. Vše statečně dusíme uvnitř. Manžel pociťuje nezájem a vysvětluje si ho po svém. Navzdory radosti z dětí, cítí smutek, že není v našem životě na prvním místě jako kdysi. Stejně jako my, upadá do melancholie, hledá si náhradu za naši nevšímavost. Jednomu stačí láhev piva, jiným výlety s kamarády. Nevinný "flirt" mužům navrátí trochu mužského ega. Občas stačí hezká mladá osmnáctka, plná snů, elánu do života, smíchu a hlavně obdivu k našemu manželovi a po čase se nám sbalí a my se ptáme, proč. Najednou mu nevadí nepořádek, a špinavé nádobí, což nám kdysi vyčítal. Své lásce je ochoten odpustit všechno .... Stačí mu jen trocha obdivu.

Vraťme se na začátek
Zapomněli jsme se někde v čase. Chceme být dokonalé na každém místě, v každé situaci. Zapomínáme přitom na to nejdůležitější - Žít! Vždyť chyby dělají člověka sympatickým. Při každodenním stereotypu zapomínáme sami na sebe. Je nám líto ukrást si pár chvil. Zdá se nám to sobecké a přitom to může být osvěžující pro celou rodinu. Určitě ani manželovi nebude překážet, pokud si dopřejeme relaxační koupel a večer budeme k němu pozorné a nepadneme únavou spolu s naší ratolestí. Pro oživení vztahu by určitě nebyl na škodu pěkný romantický víkend. Věnovat se jen jeden druhému, nemuset vařit, jen odpočívat. Kdo z nás si to může dovolit? Když to není otázka peněz, tak nemáme s kým nechat děti. Pokud se nenajde "hlídací" babička nebo kamarádka, zkuste třeba jen malý výlet s možností profesionálního hlídání dětí. A nebo navrhněte manželovi, že pohlídá on a pro změnu si zase vyrazíte jednou s kamarádkami vy. A další výlet už může být váš společný. Možností jak relaxovat je spousta a některé nejsou ani finančně náročné. a odpočívat potřebuje každý, i maminka na tzv. dovolené.

Autor: Martina Dvořáková