Deset částí těla, které nejsou potřeba k životu a občas dokáží pěkně potrápit

Napadlo vás někdy, jak to vše krásně příroda zařídila. Aniž bychom chtěli, máme ve svém těle vše, co je potřeba. Ale někdy nám připadá, že všechny ty části orgánů nepotřebujeme. Které to jsou? A opravdu je nepotřebujeme? Asi to úplně tak pravda nebude, jinak by nám je příroda "nenadělila".

Deset částí těla, které nejsou potřeba k životu a občas dokáží pěkně potrápit

1. Slepé střevo
Tento úzký rozsáhlý vak vystupující z vašeho tlustého střeva se často používá jako pomoc při trávení. Pokud se však dostane do kontaktu s bakteriemi, může se infikovat a vést k bolestivému zánětu slepého střeva. Mnoho lidí po celém světě již podstoupilo operaci odstraňování slepého střeva a nikomu nechybí. Ba naopak, tento zánět toho přívěsku a následná infekce může způsobit i smrt!

2. Kostrč
Pro naše předky byla v minulosti velmi významná - zajišťovala jim rovnováhu, dnes ji už až tak nepotřebujeme, abychom dokázali kráčet vzpřímeně. Tato kost se skládá z 3 - 5 obratlů, které se označují pojmem "kostrč". Jde vlastně o pozůstatek zakrslého ocasu, který pro nás nemá žádný hlubší význam. Pokud si ji však pořádně narazíme, musíme se vypořádat se silnou bolestí a okamžitě víme, že ji máme!

3. Mužské bradavky
Všichni lidé začínají svůj život v děloze jako ženy - takříkajíc jsme si všichni rovni. Aby se z embrya vyvinul muž, je nezbytná přítomnost chromozomu Y, který s sebou přináší do těla i testosteron a z pohlavních žláz se tak vyvinou varlata. Mužské bradavky jsou tak jen jakýmsi divným připomenutím tohoto fenoménu.

4. Zuby moudrosti
Lidská čelist se v průběhu času zmenšuje, a když se v dospělosti objeví zuby moudrosti, dokáží způsobit obrovskou bolest a pomalu narušovat i ostatní naše stávající zuby. Ironické je, že pouze 5% lidí umí využít tento extra chrup. Ostatní lidé se musí trápit s bolestí a s chirurgickým odstraňováním těchto zubů.

5. Mandle v hrdle
Tyto lymfatické tkáně v zadní části hrdla jsou náchylné na infekce a tak způsobují i mnoho bolesti. Po jejich vyjmutí se s tělem nic významného neděje a funguje dále. Pozitivem je, že se stárnutím se zmenšují i mandle a tím se snižuje i riziko infekce.

6. Dutiny (sinusy)
Tyto velké prázdná místa v naší hlavě nemají žádný skutečný význam. Říká se, že pomáhají izolovat oči a zlepšují tón hlasu, ale kvůli jejich náchylnosti k infekcím, způsobují zejména obrovské bolesti hlavy.

7. Vnější ušní svaly
Lidé mají ušní svaly, na základě kterých dokáží hýbat ušima nezávisle na pohybech hlavy - stejně jako psi nebo zajíci. Tyto svaly jsou skutečně pro člověka nepotřebné, pokud se tedy zrovna nechce přihlásit do nějaké talentové soutěže.

8. Vzpřimovače chlupů - musculus arrector pili
Tyto malé svaly se nacházejí pod pokožkou a spojují se s vlasovými folikuly. V minulosti byly významné tím, že se díky nim našim předkům "ježily" chlupy na těle a v boji se zvířaty tak vypadaly větší a silnější. Tyto drobné svaly totiž způsobují to, co nazýváme "husí kůže" a bez toho se může každý z nás obejít.

9. Tzv. třetí víčko
Malá růžová část vašeho oka, která je nejblíže k vašemu nosu, neslouží jen na to, abyste si z ní ráno vybírali ospalky. Jedná se o pozůstatek "třetího víčka", který byl určen na ochranu oka a bylo možné se přes něj dívat - jako to mají krokodýli.

10. Malíček na noze
Současný člověk dokáže stát vzpřímeně jen za pomoci použití palce na noze. Ostatní tři prsty v řadě pomáhají udržovat rovnováhu i při chůzi, zatímco malíček je jen jakýmsi "doplňkem".

Autor: Martina Dvořáková