Dukanova dieta - nebezpečný módní výstřelek!

Chystáte se začít držet dietu? Po dělené stravě, dietě podle krevních skupin a dalších “zaručeně” fungujících, je zde nový fenomém - Dukanova dieta. Tato dieta nenechává v klidu ženy, toužící po rychlé změně váhy. Jejím autorem je lékař, což samo o sobě dává záruku bezpečného hubnutí. Ale je tomu opravdu tak? Nemá i tato dieta svá rizika?

Dukanova dieta - nebezpečný módní výstřelek!

Dukanova dieta v kostce
Základem diety jsou čtyři fáze, jejichž úkolem je nastartovat metabolismus. Maximální doba trvání první tzv. útočné fáze je 10 dní. Závisí na počtu kilogramů, které potřebuje člověk ztratit. Základní složkou jsou potraviny, které představují zdroj čistých bílkovin. Seznam povolených potravin je přesně stanoven. Tvůrce diety zdůrazňuje význam pitného režimu a doplňování vitamínů ve formě výživových doplňků. Množství jídla je neomezené. Během plynulé fáze se konzumují na střídačku po jednom dni čisté bílkoviny a čisté bílkoviny obohacené o zeleninu. Ve druhé fázi se zvyšuje množství přijatých tekutin a autor doporučuje zařadit do dietního režimu lehký druh pohybu.Trvá 7 dní. Cílem konsolidační fáze je zabránění jojo efektu. Trvání závisí od dosaženého hmotnostního cíle - počet zhubnutí kilogramů vynásobíte číslem 10. Během této fáze se přidává do jídelníčku ovoce, tmavý celozrnný chléb, tvrdý sýr a dvě jídla s obsahem škrobu. Kromě toho dva dny, které nenásledují po sobě, máte volnost ve stravování. Podmínkou je však dodržení jednoho čistě bílkovinného dne. Závěrečnou fází je stabilizační období. Jíte, co chcete, ale jednou týdně je nezbytností bílkovinný den.

V čem spočívají rizika Dukanovy diety?
Riziko se skrývá již v samotném názvu dietního režimu. Jde o dietu v pravém slova smyslu, která je velkou zátěží pro tělo i psychiku. Dukanova dieta slibuje výraznou ztrátu hmotnosti již v prvních fázích. Bohužel, v praxi platí, že rychlé hubnutí je v 99-ti procentech spojené s následným jojo efektem. Tvůrce diety se snažil, aby v dietě převládaly bílkoviny a příjem sacharidů omezil na minimum. Ze zdravotního hlediska je takováto kombinace živin absolutně nevhodná a může způsobit dlouhodobé zdravotní problémy. Hodně bílkovin zatěžuje ledviny, zvyšuje cholesterol, způsobuje špatné trávení, zvyšuje se riziko rakoviny tlustého střeva, osteoporózy a akné. Pokud se podíváme na zdravou kombinaci jednotlivých živin, potřebných pro zdraví a vitalitu, která navíc zaručuje ztrátu hmotnosti, procentuální poměr je následující - 30 procent kvalitních bílkovin, 30 procent nízkokoncentrovaných sacharidů, 30 procent zdravých tuků a 10 procent vysoce koncentrovaných sacharidů. To znamená, že při zdravém hubnutí jsou rychlé sacharidy (rýže, brambory, pečivo) omezené. Do jídelníčku se zařazují pomalu, ale jen do výše 20-ti procent. Dukanova dieta zdaleka neobsahuje potřebné živiny. Navíc počáteční absence zeleniny a pozdější minimální konzumace ovoce způsobují nedostatek vitamínů, minerálů a stopových prvků. Je třeba zdůraznit, že nedostatek zdravých sacharidů způsobuje únavu, podrážděnost, nervozitu, závratě a nespavost. Už první fáze může být těžkým oříškem zejména pro lidi, kteří fyzicky pracují. Druhou základní složkou zdravého stravování jsou tuky, které jsou zásobárnou energie a jsou potřebné pro rozpouštění v tucích rozpustných vitamínů. Tuky ochraňují vnitřní orgány a výzkumy naznačují, že konzumace nenasycených mastných kyselin, nezdravý tuk dokonce odbourává! Dukanova dieta v počátečních fázích tuky a sacharidy jednoduše ignoruje. Otázka zní, kolik lidí má dostatečně pevnou vůli, aby se dostali k dalším fázím diety? Nepříjemné jsou i další vedlejší účinky diety v podobě zácpy, průjmy či zápachu z úst. Zajímavé jsou i samotné doporučení ke čtvrté fázi. Rada pro udržení váhy zdůrazňuje, že je třeba stravování s rozumem a pravidelný sport. Pokud bychom se všichni drželi těchto doporučení, žádná dieta by nebyla nutná.

K objektivitě je třeba dodat,
že k jednoznačným pozitivům diety je, důraz na pitný režim a sportovní aktivitu. Dieta je snadno zapamatovatelná a jednoduchá. Zpočátku se konzumují neomezené množství jídel, není třeba počítání kalorií ani vážení. Navzdory několika kladům Dukanovy diety pravdou zůstává, že je jen dalším módním výstřelkem, který může člověku ublížit.


Mohlo by vás také zajímat