Humor dělá lidi inteligentnější, ale i zdravější

Lidem se smyslem pro humor se lépe žije. To sice většina z nás ví, ale přesto se častěji mračíme, než smějeme. Ale proč? Když smích nic nestojí a je nejen úžasným zpestřením života, ale dle mnoha výzkumů dokáže život dokonce prodloužit. A kdo by nechtěl déle žít!

Humor dělá lidi inteligentnější, ale i zdravější

Smějící se lidé mají větší IQ a emocionální inteligenci
Mnoho studií potvrdilo blízký vztah mezi humorem a inteligencí. Rakouští vědci potvrdili, že zábavní lidé, milující černý humor, mají mnohem vyšší IQ. Podle nich mají lidé se smyslem pro humor nejen lepší poznávací schopnosti, ale i vyšší emocionální inteligenci.

Humor spojuje
Zábavní lidé jsou inteligentní a jejich blízkost si každý přímo užívá. Existuje množství důkazů o tom, že humor lidi spojuje do vzájemných vztahů. Každý by raději upřednostnil zábavný život před naříkáním a trápením se malichernostmi.

Smysl pro humor je dědičný
Psychologové popisují smysl pro humor jako dědičný povahovou rys, který je pro partnery předzvěstí výborné duševní i tělesné kondice. Vědci potvrdili, že pokud muži nebo ženy sní o atraktivních partnerech, uvádějí, že preferují ty s dobrým smyslem pro humor. Je to jedna z nejdůležitějších povahových rysů žádaného partnera.

Zbavuje stresu
Dobrý smysl pro humor se týká lidí, kteří ho využívají při posilování vztahů. Pokud jste zábavní, jste spokojeni vy, vaše děti i vaše polovička, obdivují vás kolegové a známí. Srší z vás spokojenost a sebedůvěra. Zábavný pohled na život, ale i na případné problémy mohou být výborným řešením, jak lépe překonat stres a nedorozumění.

Pozor na sarkasmus
Sarkasmus, výsměch, útočný a rouhavý humor způsobují přesný opak. Tento humor způsobí mezi lidmi odcizení, smutek a dokonce agresivitu. Vtipní lidé rozesmívají ostatní a sami se více usmívají. 

Hormony dobré nálady
Neurobiologové potvrdily, že při smíchu v mozku dochází k produkování hormonů dobré nálady. Mnohé studie hovoří i o tom, že prožívání pozitivních emocí, jako je radost, zábava a štěstí, zvyšuje produkci dopaminu v mozku. Hormon dopamin člověka pozitivně naladí a aktivuje mozková centra ovlivňující kognitivní a emocionální funkce. Díky tomu jste flexibilnější, tvořivější a lépe zvládáte překážky. Dokonce se vám zlepší i vaše paměť.

Humor stmeluje
Zábavní lidé jsou šarmantní, působí sebevědomě a vlivně. Lidé jsou v kontaktu s nimi mnohem otevřenější a rádi si s nimi povídají. Smysl pro humor je silný nástroj, který mnoho úspěšných šéfů a manažerů využívá k posílení soudržnosti a stmelování kolektivu. Čím více se v práci smějete, tím jste produktivnější a je méně pravděpodobné, že u vás dojde k vyhoření. Totéž platí při vyučování. Pokud se učitel snaží a okoření své vyučovací hodiny humorem, žáci mnohem lépe porozumí učivu a rychleji si ho zapamatují. Kladné emoce mění myšlenky i činy a přispívají k odolnější imunitě.
 

Autor: Lenka Kostková