Jak o Vánocích nepřibrat a přitom nehladovět?

Zhubnout po Vánocích, to dá pěkně zabrat. Proč tedy raději nedovolit o těchto svátcích zbytečně přibrat! Na to je třeba ale myslet již při předvánočním pečení a následně přizpůsobit vánočnímu klidu i ne tak úplný klid svého těla. Jinými slovy, dát dobře najedené tělo do pohybu.

Jak o Vánocích nepřibrat a přitom nehladovět?

Za posledních 40 let se míra obezity v populaci asi ztrojnásobila. Za těch pár let se geny takto změnit nemohly! Proč tedy tloustneme, když genetika za tím podle všeho nebude? Například protože jsou Vánoce...

1. Nezdravé potraviny o svátcích

O Vánocích většina z nás holduje domácí stravě a to ve větší než únosné míře. Sledujeme pohádky a zobeme z talířů cukroví a ani často nevnímáme, kolik toho sníme. Navíc tradiční česká jídla sama o sobě jsou hodně kalorická i bez cukrových doplňků.

2. Přimhuřujeme oči, vždyť je to jednou v roce

Během svátků, jako jsou i blížící se Vánoce, máme tendenci přimhouřit obě oči a jíst mnohem více, než naše tělo ve skutečnosti potřebuje. I výzkumy ukazují, že nepřibýváme rovnoměrně, po přes svátcích jsou na naší hmotnosti viditelné skoky. Je sice možné, že něco později shodíme, ale něco přece jen zůstane. A tak pěkně z roku na rok, od svátků ke svátkům, pěkně a systematicky nabíráme ...

3. Nízkotučné potraviny

Podle výzkumů se celosvětový růst obezity odstartoval v době, kdy se na trh začaly uvádět nízkotučné výrobky. Na úkor příjmu tuků se lidé vrhli na light výrobky, často plné cukru. Takže, pokud to náhodou ještě nevíte, nízkotučné výrobky nejsou dobré ani pro postavu, ani pro zdraví. Nízkotučná - bez zásahu potravinářského průmyslu - je veškerá zelenina, dopřát si můžete třeba tu, je i o Vánocích na našem trhu dostatek.

4. Sladké nápoje

Mozek prý kalorie přijímané v tekutém stavu registruje pomaleji než ty, které přijímáme ve stravě. Když hodně jíme, mozek i břicho signalizují, že už opravdu stačilo. Ale po vypití džusu či sladkého šumivého nápoje tato reakce nepřichází. Cukry ze sladkých nápojů tedy dokážeme konzumovat bez varovného "stop". Už jeden slazený nápoj denně zvyšuje riziko obezity!

5. Nespálíme dost kalorií

Kdysi měly běžné ženy tolik svalů, a tak silných, jako dnešní vrcholové sportovkyně. Naše fyzická aktivita stále klesá a klesá, dokonce i v běžném zaměstnání se hýbeme mnohem méně než před padesáti lety, neboť nemusíme vůbec vstávat ze židle, jen ťukáme prsty. Tento pokles pohybu nenahradí ani fitko, zvláště pokud ho navštěvujeme opravdu sporadicky.

6. Méně spíme

Asi víte, že málo spánku ohrožuje linii, neboť to souvisí s hormony, které jsou spojeny s nabíráním na váze a s chutí k jídlu, zejména na sladké. Jen za poslední desetiletí se nám spánek zkrátil asi o jednu až dvě hodiny za noc a ve srovnání s počátkem 20. století je to ještě mnohem více. Ale nedostatek spánku způsobuje až 89% riziko vzniku obezity u dětí i dospělých!

Co s tím?

Jen to, co už dávno víme, ale je nám zatěžko to dodržovat. Pokud si nechcete i po těchto Vánocích povolovat dírku na opasku, musíte jíst zdravěji, více zeleniny a ovoce a méně zpracovaných potravin, vyhýbat se nárazovému přejídání i sladkým nápojům, fyzicky se hýbat při každé možné příležitosti a každý den se dobře vyspat. Vlastně to není tak náročné, co myslíte?

 

Autor: Martina Dvořáková