Jak vypěstovat v dítěti kladný vztah k zubnímu lékaři?

Dítě by mělo poprvé zavítat k zubaři jako dvouleté.Spokojeni jsme, dokud nás nic nebolí a ani nevíme, že nějaké zuby v ústech máme. Docílit tento stav však není jednoduché. Pro dobrého zubaře je vztah s každým malým "človíčkem " klíčový.

Jak vypěstovat v dítěti kladný vztah k zubnímu lékaři?


Zubaři zdůrazňují:  Je třeba chodit na preventivní prohlídky, a to už od útlého dětství. Čím dříve si vytvoří zubař s dítětem vztah založený na vzájemné důvěře a respektu, tím lépe-pro obě strany. Po čase ztratí malý pacient před zubařem ostych a panický strach z vrtačky si ani nestihne vybudovat.
V neposlední řadě díky tomuto zodpovědnému přístupu bude mít mnohem kvalitnější chrup než jeho rodič či prarodič.


Pro dobrého zubaře je vztah s každým malým "človíčkem " klíčový.

Důležitá je informace, že poprvé by dítě mělo navštívit ambulanci v době, kdy ještě v ústech nemá kaz. Nárok na preventivní prohlídku má od druhého roku, a to až do dospělosti dvakrát ročně. V případě zaneprázdněnosti rodičů se to dá zajistit elegantně: matka (otec) vezme dítě s sebou, pokud jde na svou preventivní prohlídku. Dítě má zdravé zoubky, zubař se mu v nich nebude "šťourat", v ambulanci dostane zubní kartáček nebo omalovánky a první zážitek u zubaře má za sebou. Hlavní, je, že zážitek není negativní!

Chybu dělají ti rodiče, kteří přivezou dítě k zubaři v hodině dvanácté. Oteklé, bolavé, uzavřené a bázlivé. Nejhorší jsou případy, kde se setkává vysoká kazivost zubů s lehkou nebo těžkou formou zanedbávání péče ze strany rodičů.


Dnes už zubaři nepoužívají zastaralou praktiku donutit dítě otevřít ústa, jak to bylo v minulosti. Považuje se to za nepřijatelné řešení. Mentální blok dítěte by se tím definitivně posílil a prolomit ho by bylo strašně těžké. Nejdůležitější je v případě dítěte, které přijde s hlubokým kazem, potlačit jeho vnímání bolesti. Kromě lokální anestezie používají dentisté  anestezii, lidově zvanou "náladovka". Dítě je po ní malátné, jakoby "opilé" a aby nic necítilo, dostane navíc i lokální anestezii. Jsou to
prostředky, které zubaři umožní provést a zejména dokončit medicínský zákrok a jde o nejmírnější formu. Za definitivní lze považovat anestezii celkovou.

Autor: Martina Dvořáková