Kosti a jejich řídnutí následkem civilizačních chorob

Osteoporóza je vlastně řídnutí kostí. V kostní hmotě se vytvářejí póry a trhlinky. Patří mezi civilizační choroby, to znamená, že právě civilizace přinesla negativní faktory , které nemoc způsobují. Jde zejména o nedostatek pohybu, změnu stravovacích návyků, výskyt nežádoucích látek ve vzduchu, vodě i potravinách a stres.

Kosti a jejich řídnutí následkem civilizačních chorob

Silou vůle a rozumu se můžete onemocnění vyhnout
Tak běhejte, jděte, sportujte a pracujte. Dbejte na svou stravu, přinuťte žaludek poslouchat mozek a ne naopak. Co se týče stresu, snažte se odpočívat, najděte si čas pro sebe, některé věci prostě nedělejte, pokud nejsou životně důležité. Naučte se těšit ze života.

Lidé stále zapomínají, že život máme pouze jeden a je třeba ho využít
Nejen na vydělávání peněz, protože obvykle podřizujeme vše zejména tomuto fenoménu. Samozřejmě, potřebujeme pracovat, abychom se uživili, ale většinou chceme více a někdy pracujeme tolik, že zapomínáme žít. A pak přijdou nemoci a konečně si uvědomíme, že zdraví je to nejcennější, ale často je už pozdě. Proto je lepší nemocem předcházet.

Osteoporóza je nemoc, která existovala i v minulosti
Nikdy ale nebyla tak rozšířená jako nyní. Dnes jí obvykle trpí téměř každý starší člověk, zejména ženy. Při této chorobě dochází k odvápnění kostí, tedy k úbytku vápníku a jiných minerálů v základní kostní struktuře, takže v kosti se ztrácí podpůrný prvek a kost se stává jemnější, řidší a křehčí. To vše vede k častým zlomeninám a zhroucení se kostí v různých částech kostry. Tím, že kostní hmota ubývá, stoupá zátěž na ostatní podpůrný aparát, tedy na vazivo a svaly. Tento proces vede k dráždění nervových zakončení umístěných v kostech, svalech i šlachách. Výsledkem jsou pak různé intenzivní a různě lokalizované bolesti.

V kostech probíhá během celého života složitý proces, který vede k neustálé přestavbě kostí
Oba procesy, odbourávání kostí i jejich tvorba, probíhají současně. Za normálních okolností jsou v rovnováze, tedy kostní bilance je vyrovnaná. Ale během života se zvyšuje podíl odbourávání kostí nad jejich výstavbou. Podle výzkumů ve starším věku sice stavba kostí zůstává stejná, ale zvyšuje se jejich odbourávání. Tento děj začíná být problémem tehdy, když tento proces začíná již v mladém věku a postupuje rychle. Stále častěji se setkáváme s řídnutím kostí v mladém a středním věku.

Příznaky
Počáteční příznaky osteoporózy se mohou snadno přehlédnout nebo špatně diagnostikovat. Symptomy totiž nejsou specifické, takže se mohou zaměnit s jiným onemocněním. Často se připisují bolestem z přetížení, chřipkovým příznakům a podobně. Člověk může pociťovat tíhu v končetinách i v celém těle, ruce a nohy jsou jako z olova. Z oblasti zad vystřelují bolesti, které mají často kruhový charakter nebo se stěhují z místa na místo. Bolesti nebývají intenzivní, ale jsou nepříjemné. Obvykle zmizí po utišujících léků proti bolesti. Časem se však stanou častějšími a intenzivnějšími.

Nejčastěji je bolest lokalizovaná do oblasti křížů
Příčin může být několik. Je možné, že tyto bolesti jsou způsobené blokádami v drobných kloubech této oblasti, osteoproduktivními změnami na kostech ( výrůstky ) nebo poruchami plotének. Všechny příčiny třeba vyšetřit a odhalit, aby se léčily příčiny a ne následky.

Velmi nepříjemná je náchylnost ke zlomeninám
Dochází k nim zejména v pozdějším stádiu osteoporózy. Zlomeniny mohou být velmi komplikované a obtížně léčitelné právě z důvodu nedostatku vápníku v kostech. Člověk může zůstat i imobilní. I když je osteoporóza považována zejména za nemoc starších lidí, není neobvyklé setkat se s ní i u lidí ve věku 30 - 40 let. U žen je tato nemoc 3 x častější, zejména po menopauze.