Kouření mladých lidí - rizika tohoto zdraví škodlivého návyku

Kouření ničí zdraví dospívajícím velmi rychle, negativní vlivy na imunitu či fungování plic jsou u šestnáctiletých prokazatelné již po roce kouření. K tomuto závěru dospěla skupina expertů z belgické univerzity. Těžcí kuřáci, kteří následkem zlozvyku onemocní na rakovinu plic, mají tělo pozměněno tisíci genetických mutací. Vědci se pokusili odpovědět na otázku, jak rychle se u mladých lidí projeví následky kouření, jako je například dušnost. Dosud se předpokládalo, že to trvá několik let, než je patrný jasný "biologický efekt".

Kouření mladých lidí - rizika tohoto zdraví škodlivého návyku


Studie se zaměřila na téměř 850 mladistvých ve věku 16 let. U těch, kteří kouřili krabičku denně, se po roce ukázalo 61 procentní snížení množství některých imunitních buněk. Co se týče oxidů dusíku, které mimo jiné pomáhají s dobrou výměnou kyslíku v krevním oběhu, zase experti zaznamenali snížení jeho množství o 42 procent. Dopady na zdraví po jednom roce kouření, byť v menší míře, se podařilo prokázat i u mladistvých kuřáků pěti cigaret za den. Mladí kuřáci však na sobě nepozorují žádné přímé důsledky. Jejich výkonnost ve sportu se proti nekuřákům nijak bezprostředně nesnižuje. Na problémy si začnou stěžovat až za několik let, když se jim například "zkracuje dech".


Výsledky tohoto výzkumu vůbec poprvé ukazují, že ničivé důsledky pro plíce a přirozený imunitní systém u adolescentních kuřáků se objevují už během samotného prvního roku kouření. O negativním vlivu kouření na zdraví existují stovky výzkumů. Nedávná studie například zjistila, že těžcí kuřáci, kteří následkem zlozvyku onemocní na rakovinu plic, mají tělo pozměněno tisíci genetických mutací.


Existují však i pozitivnější výsledky výzkumu nikotinové závislosti. Vědci z Harvardské univerzity  uvedli, že kouření je sice návykové, ale přestat kouřit je nakažlivé. Jinými slovy, pokud se jeden člověk rozhodne skoncovat s kouřením, nakazí tímto rozhodnutím mnoho dalších kolem něj.
Lékaři proto kuřákům doporučují chopit se příležitosti, když se někdo ze známých rozhodne s kouřením bojovat. Přidat se k němu totiž významně zvyšuje šance na zbavení se vlastní nikotinové závislosti.

Autor: Martina Dvořáková