Kuřáci mají větší náchylnost k přibývání na váze

Kuřáci mají větší tendenci přibírat než nekuřáci. Vědcům z Navarrské univerzity se podařilo rozbít jednu z falešných domněnek, která se, zejména u dívek, spojovala s prvními cigaretami. Zjistili totiž, že kuřáci mají tendenci přibírat více, než osoby, které nikdy nekouřili.

Kuřáci mají větší náchylnost k přibývání na váze


Tyto výsledky vyplynuly z pozorování 7 500 osob během období trvajícího více než čtyři roky.
Kuřáci a lidé, kteří se v jistém momentě rozhodnou s kouřením skoncovat, přibírají nejvíce. Během zmíněných čtyř let, účastníkům, kteří s kouřením skoncovali, se ručička na váze v porovnání s nekuřáky posunula o víc než 1,5 kilogramu. V průměru přibírali více muži (1,63 kilogramu) než ženy (1,5 kilogramu).
Zarážející však je, že ti, kteří s kouřením pokračovali, také přibrali víc než nekuřáci. Jeto nejpřekvapivější údaj ze studie. Výsledky dokazují, že kouření není efektivní forma při předcházení obezity, ale nadváhu dokonce zvyšuje.

Důvody, pro které se tabák přeměňuje na rizikový faktor obezity, nejsou zcela jasné, ačkoli autoři se domnívají, že by to mohlo být způsobeno tím, že kuřáci mají menší obavy o své zdraví, a proto jim nárůst hmotnosti tak velmi nepřekáží. Nekuřáci se naopak snaží zdravě stravovat a více cvičit.

Autor: Lenka Kostková