Kozí mléko - zdravá alternativa kravského mléka, vhodná i pro děti

S nárůstem počtu alergií a intolerancí na mléčné výrobky vyvstává otázka, čím kravské mléko v našich jídleníčcích nahradit. Stále nedoceněné, ale také pro mnohé nedostupné, se jeví mléko kozí. Přinášíme vám deset pádných důvodů, proč byste ho měli začít konzumovat.

Kozí mléko je skvělou alternativou kravského mléka
Co se týče nutričního složení, jsou si velmi podobné, ale kozí mléko je většinou lépe snášeno těmi, kteří mají problém s konzumací kravského mléka.

10 důvodů, proč dát příležitost kozímu mléku
1. Je snadněji stravitelné, než kravské mléko. To se týká hlavně některých bílkovin a tuků. Lidské tělo lépe tráví mléčné bílkoviny (a to hlavně kasein) z kozího mléka. Tuk v těchto typech mlék je si podobný, ale tukové kuličky v kozím mléce jsou menší, což pozitivně ovlivňuje stravitelnost.
2. Kozí mléko může vyhovovat těm, kteří trpí nesnášenlivostí laktózy. Skutečnost, že jí obsahuje o něco méně než kravské mléko a je snadněji stravitelné, může pomoci těm, kteří trpí intolerancí laktózy. V tomto směru se však třeba poradit s odborníkem, protože snášenlivost laktózy je individuální záležitostí.
3. Nepodporuje tvorbu hlenů, což je důležité hlavně pro lidi trpící různými alergiemi a astmatickými onemocněními.
4. Pomáhá bojovat s překyselením organismu, které je živnou půdou pro bakterie, plísně a viry. Je výbornou volbou například pro ženy, které trpí vaginální mykózou, způsobenou kvasinkami candida albicans.
5. Působí jako prebiotikum. To znamená, že podporuje růst přátelských bakterií v zažívacím traktu.
6. Je bohaté na vápník, který je klíčový pro udržení zdravých kostí a zubů. Podle několika zdrojů je vápník z kozího mléka mnohem lépe stravitelný než z mléka kravského.
7. Je zdrojem řady vitamínů, které jsou nezbytné pro správné fungování lidského organismu. Zastoupeny jsou například vitaminy skupiny B (například vitamin B5, biotin) a, samozřejmě, vitamin D, nazývaný také sluneční vitamin.
8. Kozí mléko by měli před kravským upřednostní ti, kteří mají vysokou hladinu cholesterolu v krvi nebo trpí kardiovaskulárními chorobami. Obsahuje totiž méně nasycených tuků než mléko kravské.
9. Nelze zapomenout na slušné zastoupení minerálů v kozím mléku. Jde zejména o fosfor, který je spolu s vápníkem klíčový pro zdravé kosti a zuby. Důležitý je také draslík podílející se na udržování zdravého srdce.
10. Celkově posiluje imunitní systém, protože je zdrojem cenných látek (vitamíny, minerály a pod.). Na podpoře obranyschopnosti se také ve velké míře podílí selen.

Kozí mléko a děti
Mnozí pediatři doporučují kravské mléko dětem, které mají zažívací potíže, tedy mají problém s tolerováním kravského mléka. Nejčastěji se to projevuje bolestí břicha, plynatostí, průjmem. Ojedinělé nejsou ani vyrážky či ekzémy. Tím, že kozí mléko je snadněji stravitelné a obsahuje méně alergenů (zejména mléčné proteiny), mnohé z uvedených příznaků se zlepší, nebo úplně pominou.


Mohlo by vás také zajímat