Kozí mléko - zdravá alternativa kravského mléka, vhodná i pro děti

S nárůstem počtu alergií a intolerancí na mléčné výrobky vyvstává otázka, čím kravské mléko v našich jídleníčcích nahradit. Stále nedoceněné, ale také pro mnohé nedostupné, se jeví mléko kozí. Přinášíme vám deset pádných důvodů, proč byste ho měli začít konzumovat.

Kozí mléko - zdravá alternativa kravského mléka, vhodná i pro děti

Kozí mléko je skvělou alternativou kravského mléka
Co se týče nutričního složení, jsou si velmi podobné, ale kozí mléko je většinou lépe snášeno těmi, kteří mají problém s konzumací kravského mléka.

10 důvodů, proč dát příležitost kozímu mléku
1. Je snadněji stravitelné, než kravské mléko. To se týká hlavně některých bílkovin a tuků. Lidské tělo lépe tráví mléčné bílkoviny (a to hlavně kasein) z kozího mléka. Tuk v těchto typech mlék je si podobný, ale tukové kuličky v kozím mléce jsou menší, což pozitivně ovlivňuje stravitelnost.
2. Kozí mléko může vyhovovat těm, kteří trpí nesnášenlivostí laktózy. Skutečnost, že jí obsahuje o něco méně než kravské mléko a je snadněji stravitelné, může pomoci těm, kteří trpí intolerancí laktózy. V tomto směru se však třeba poradit s odborníkem, protože snášenlivost laktózy je individuální záležitostí.
3. Nepodporuje tvorbu hlenů, což je důležité hlavně pro lidi trpící různými alergiemi a astmatickými onemocněními.
4. Pomáhá bojovat s překyselením organismu, které je živnou půdou pro bakterie, plísně a viry. Je výbornou volbou například pro ženy, které trpí vaginální mykózou, způsobenou kvasinkami candida albicans.
5. Působí jako prebiotikum. To znamená, že podporuje růst přátelských bakterií v zažívacím traktu.
6. Je bohaté na vápník, který je klíčový pro udržení zdravých kostí a zubů. Podle několika zdrojů je vápník z kozího mléka mnohem lépe stravitelný než z mléka kravského.
7. Je zdrojem řady vitamínů, které jsou nezbytné pro správné fungování lidského organismu. Zastoupeny jsou například vitaminy skupiny B (například vitamin B5, biotin) a, samozřejmě, vitamin D, nazývaný také sluneční vitamin.
8. Kozí mléko by měli před kravským upřednostní ti, kteří mají vysokou hladinu cholesterolu v krvi nebo trpí kardiovaskulárními chorobami. Obsahuje totiž méně nasycených tuků než mléko kravské.
9. Nelze zapomenout na slušné zastoupení minerálů v kozím mléku. Jde zejména o fosfor, který je spolu s vápníkem klíčový pro zdravé kosti a zuby. Důležitý je také draslík podílející se na udržování zdravého srdce.
10. Celkově posiluje imunitní systém, protože je zdrojem cenných látek (vitamíny, minerály a pod.). Na podpoře obranyschopnosti se také ve velké míře podílí selen.

Kozí mléko a děti
Mnozí pediatři doporučují kravské mléko dětem, které mají zažívací potíže, tedy mají problém s tolerováním kravského mléka. Nejčastěji se to projevuje bolestí břicha, plynatostí, průjmem. Ojedinělé nejsou ani vyrážky či ekzémy. Tím, že kozí mléko je snadněji stravitelné a obsahuje méně alergenů (zejména mléčné proteiny), mnohé z uvedených příznaků se zlepší, nebo úplně pominou.

Autor: Lenka Kostková