Smrt kosí kuřáky - každých 10 sekund ve světe jeden zemře

Někdo má rád sladké, jiný rád telefonuje či nakupuje. Závislost má mnoho způsobů a jedním z nich je i kouření. Mnozí ho pokládají za zlozvyk. Odborníci se však shodují v tom, že kouření je jako nemoc - třeba ho léčit. To si však mnozí kuřáci nechtějí připustit. Raději budou škodit sami sobě i jiným a dělat z nich pasivních kuřáky, než by přestali kouřit. Až 75 % kuřáků by přestat chtělo, ale už to nedokážou. Jsou totálními oběťmi své závislosti.

Smrt kosí kuřáky - každých 10 sekund ve světe jeden zemře

Kdo se jednou stane závislým, ztratí nejen své zdraví, ale i svobodu
Mnohé opustí přátelé, rodina se k nim otočí zády, zhorší se jim zdravotní stav i finanční situace. A najednou jsou sami se svou závislostí.

Proč tedy nekouřit?
Důvodem může být například společenská motivace. Kouření už není moderní, in je nekouřit. Nekuřák se ve společnosti kuřáka může cítit nepříjemně. Zápach z úst, páchnoucí oblečení či vlasy, to všechno nekuřákům vadí. Na druhé straně i samotný kuřák může mít nepříjemné pocity, potíže s dýcháním, sníženou výkonnost, žluté zuby, zhoršenou pleť ... A v neposlední řadě je kouření opravdu nákladný zlozvyk, který doslova vyždímá peněženku i konto kuřáka.

Před kouřením varuje i Světová zdravotnická organizace (WHO)
Podle ní je kouření zodpovědné za vznik : 30 % nádorových onemocnění, zejména rakoviny plic a močového měchýře, 20 % kardiovaskulárních onemocnění a 75 % chronické bronchitidy. Kouření způsobuje až 25 krát vyšší pravděpodobnost vzniku zhoubného nádoru. Kuřáci mají kapacitu plic sníženou, silní kuřáci dokonce o 2/3. Každá cigareta zkracuje život kuřáka o 5 minut. Proč nežít raději déle a kvalitněji? Proč si za ušetřené peníze nedopřát raději dobrou dovolenou, kvalitní potraviny a kosmetiku nebo třeba wellness víkend?

Každých 10 sekund zemře na následky kouření jeden člověk
A co je nejhorší, kuřák při kouření neškodí jen sobě, ale i ostatním, kteří jsou nuceni kouř z cigaret vdechovat a stávají se tak pasivními kuřáky. Následkem pasivního kouření mohou být katary plic, nádory či dokonce infarkt. Zákon o ochraně nekuřáků mluví jasnou řečí, ne každý ho však dodržuje. Ještě i dnes jsou běžné restaurace a podniky, kde kuřáci nejsou odděleni od nekuřáků, kde cigarety prodají i nezletilým osobám nebo nabízejí kusový prodej cigaret. I tito lidé takovýmto způsobem podporují tabákový průmysl a jsou zodpovědní za smrt milionů lidí po celém světě. Úprava legislativy by byla na místě. To však neovlivníme. Ale naším postojem, osvětou a výchovou mladé generace, můžeme pomoci dobré věci!

Autor: Martina Dvořáková