Letní pobyt na horách a zásady balení batohu na túry

Pobyt na horách je úžasný zážitek, když jedete za zimními radovánkami, ale i v létě mají hory své kouzlo. Ba naopak, léto zve k horské turistice i méně zdatné sportovce. Ale, děláte vše proto, abyste se z túry vrátili živí a zdraví?

Letní pobyt na horách a zásady balení batohu na túry

Příjemnější počasí láká stovky turistů do hor
Pozor - i když se to možná na první pohled nezdá, v létě se na horách stane dvojnásobně více úrazů, než je tomu v zimě! Turistická letní sezóna je plná vyvrtnutých kotníků či pádů z kol.

Zlomeniny a dehydratace
Podle statistik jedné z pojišťoven se na horách v průběhu roku zraní více žen než mužů. Mezi nejčastější problémy patří zlomeniny, nevolnosti nebo i dehydratace. Tou trpí turisté, kteří zabloudí a musí jistý čas počkat na zásah horské služby. Časté jsou však výjezdy, které by nebyly nutné, kdyby se výletníci na svou cestu lépe sbalili. Nejčastěji chybí čelní lampy, mapy turistických chodníků či kondice a dostatek sil.

Osm pravidel, pro zdravý návrat

  1. Dostatečná zásoba pitné vody, abyste nebyli dehydratováni.
  2. Náhradní, teplé oblečení - pokud byste museli na pomoc čekat déle.
  3. Na focení používejte fotoaparát, abyste si zbytečně nevybíjeli baterku v mobilu - souřadnice z GPS systému pomohou záchranářům při vaší lokalizaci.
  4. Čelní lampa, baterka nebo jiný zdroj světla, nespoléhejte na mobil, ten potřebujete zejména na komunikaci!
  5. Léky, které pravidelně berete, mějte vždy s sebou.
  6. Sbalte také sladkosti nebo energetické tyčinky na rychlé překonání únavy.
  7. Neměl by chybět kompresní obvaz na první pomoc při zraněních.
  8. Připojištění - stíháte si ho pořídit ještě při cestě z parkoviště před túrou.

 

Zaplatíte
Pokud se při horské túře zraníte, sanitka se k vám nedostane. Výjezd horské služby je pak jedinou možností pomoci a nejde o levnou záležitost. Ošetření v České republice hradí zdravotní pojišťovny, ale třeba již na Slovensku či Polsku vám ho naúčtují, když nemáte řádné pojištění. Pozor na to, i když sice neplánujete cestu do zahraničí, ale pohybujete se v blízkosti hranic. Pokud nejste pojištěni, a třeba nevědomky přejdete hranici, musíte platit z vlastní kapsy. A částky to jsou vskutku horentní!

Autor: Lenka Kostková