Máme doma papouška, kterého budeme poslouchat

Papoušek do rodiny? Výborná věc pro lenivce a nepořádníky. Naučí vás brzy vstávat, uklízet a zdravěji jíst. Ale to není všechno, co tento krásný opeřenec s vaší rodinou udělá.

Máme doma papouška, kterého budeme poslouchat

Papoušek do rodiny?
Přijmout do rodiny papouška je velká zodpovědnost a věřte, že už to v rodině nikdy nebude takové jako předtím. Člověk by si myslel, že tak malé zvíře, se kterým není potřeba chodit ven na procházky, přece nemůže změnit zažitý stereotyp domácnosti, ale vězte, že se mýlíte. 

Nenechá vás vyspat
Papoušek vstává s východem slunce a je mu jedno, jestli jste, nebo nejste připraveni i vy vstát z postele. Jeho pronikavý křik se bude rozléhat vaším příbytkem a vás to přinutí vstát, jestli se vám to líbí, nebo ne. Papoušek je vyděrač, a proto se velmi rychle naučí, co na vás platí a bude to uplatňovat každé ráno. Samozřejmě mu to nemůžete mít za zlé, protože vy jste jediný tvor v jeho životě, a proto se logicky dožaduje vaší společnosti. Pokud si však myslíte, že pokud jsou papoušci dva, tak se sami navzájem zabaví, tak vězte, že to také nemusí platit vždy. Často si tak nevědomky vytvoříme dokonalé vřískavé duo.

Zdravější nakupování a vaření
Kdo si myslí, že papouškovi postačí klasické krmné směsi, kde převládá slunečnice, tak se hluboce mýlí. Papoušek, který je krmen podobnou stravou, se dožívá ani ne poloviny svého průměrného věku. Základ jeho stravy tvoří ořechy, semena (s co nejmenším obsahem tuku), ovoce, zelenina, tmavý chléb a mnoho jiných, zdraví prospěšných potravin. Ať si to uvědomíte nebo ne, papoušek určitě změní vaše nákupní návyky. Při vaření budete více myslet i na svého papouška a tudíž nebudete jídla dochucovat solí, aniž byste papouškovi neodebrali jeho porci bez soli a koření (naopak chilli papričky mu vůbec nepřekážejí). Stejně tak přijdete i na to, co vašemu papouškovi chutná a věřte nebo ne, tak časem začnete vařit i podle jeho chuti. A je tu ještě jedna drobnost. Ten, kdo má opravdu rád svého papouška, určitě nebude vařit na teflonové pánvi. Teflon je totiž pro papouška extrémně toxická látka. A nejen pro papouška, ale pro všechny druhy ptáků.

Úklid, úklid a zase úklid
I papoušek, který je v kleci má své schopnosti na to, aby dokázal nadělat nepořádek ve svém okolí a po čase i v celém bytě. Jeho pírka a jemný prach se budou nacházet na nábytku, oděvech, podlaze a vám nezbude nic jiného, ​​než ho pravidelně mýt. Záleží to samozřejmě na velikosti papouška, ale to, co jste ráno otřeli, můžete večer otřít znovu. Dále nesmíte zapomínat ani na žmolky z novin, piliny či pelety a nespotřebované krmivo, které papoušek dokáže velmi efektivně vypudit ze své klece na právě umytou podlahu. To ale není všechno. U papouška musíte bránit nábytek stejně jako v případě kočky či dokonce psa. Láká ho všechno, co nemůže mít a co má zakázáno. Nevýhoda spočívá v tom, že papouškovi nemůžete dát příkaz. Jednoduše by na to kašlal a dělal si nadále co chce. Ať si uvědomíte nebo ne, tak papoušek po čase změní vaši domácnost k nepoznání, a to dokonce tak lehce, že si toho ani nevšimnete...
 

Autor: Martina Dvořáková