Náš organismus potřebuje slunce

Organismus potřebuje i slunce, úplně se mu nevyhýbejte. Obavy z rakoviny kůže mohou lidem, kteří se záměrně vyhýbají slunci, poškodit jejich zdraví. Podle studie Národní společnosti pro osteoporózu Velké Británie (National Osteoporosis Society) při nedostatku vitamínu D, který se v těle tvoří působením slunečního záření, existuje vyšší riziko na onemocnění lámavosti kostí. Slunce je pro naše zdraví také přínosem. Netřeba se mu úplně vyhýbat.

Náš organismus potřebuje slunce

Vzhledem k tomu, že vitamín D je důležitý pro pevnost kostí, studia předpokládá, že nízké hladiny vitamínu mohou způsobit osteoporózu. Ta postihuje polovinu žen a pětinu mužů ve věku nad 50 let. Zástupci společnosti proto doporučují dopřát si pobyt na slunci a čerstvém vzduchu každý den. Odborníci upozorňují, že dostatek vitaminu D se v těle vytvoří mnohem dříve, než se na pokožce objeví první známky spálení. Počet lidí, kteří za uplynulé roky onemocněli rakovinou kůže, totiž stále více stoupá. Lékaři proto intenzivněji naléhají na lidi, aby se vystavovali slunečnímu záření jen s použitím opalovacího krému.

Neobhajuje lidí, kteří tráví na slunci příliš mnoho času až tolik, že jim to způsobí problémy. Tělo navíc odstraní nadbytek vitamínu D krátce poté, co ho vyprodukuje. Dvoutýdenní ležení na pláži vám proto nedodá zásoby vitamínu na zbytek roku.

Lidé by však měli jít na denní světlo každý den, i když je zataženo. Množství času stráveného na slunci, během kterého si tělo vytvoří dostatek vitamínu D, se u jednotlivců různí, záleží například na typu pokožky. Závisí ale i na denní hodině, ročním období, nebo podnebném pásmu.