Anorexie a bulimie u dětí

Anorexii a bulimii mohou u mladých lidí spustit i diety.

Anorexie a bulimie u dětí


Diety u mladých dívek nebo chlapců mohou být prvním signálem, že s jejich stravováním není něco v pořádku.
Svých potomků by si měli všímat hlavně rodiče, ti by měli zjistit, zda mají nějaký problém s příjmem potravy.
Psychosomatická onemocnění mentální anorexie a bulimie, která vznikají jako důsledek poruch přijímání potravy, se netýkají jen modelek, které chtějí zhubnout. Upozorňují na to dlouhodobě i lékaři. Je to problém, který vzniká někde hluboko v dětství, tam se nabalují nějaké smutné věci a duše dítěte dlouhodobě trpí. Pak se to projeví tímto způsobem. Svých potomků by si měli všímat hlavně rodiče, ti by měli zjistit, zda mají nějaký problém s příjmem potravy.


Je dobré znát příznaky. Určitě mezi ně patří zvýšená nervozita, úzkostné stavy, podrážděné reagování, když se dítěte ptají na jídlo.
Při anorexii dochází k manipulaci s jídlem, zamlčení potravy, vyhýbání se společnému stravování s rodinou, stranit se rodinných oslav. Jednoznačným znakem je i nadměrné cvičení. Touhou je zbavit se kalorií, které přijalo dívka nebo chlapec jídle


Bulimie je typická tím, že postižená osoba odchází na toaletu vyzvrátit všechno snědené jídlo po jeho požití. Důležitá je pro děti komunikace v rodině. Začít se bavit s dítětem ve věku, kdy už má problém, se však již pozdě. Je třeba dbát, aby se dítě v tom, co dělá, cítilo fajn, pohodlně.

Samotné léčení anorexie a bulimie je běh na dlouhé tratě. Pomoci dokáže kromě podpory rodiny a blízkých jen odborník-psycholog či psychiatr. Vyhledat odbornou pomoc je důležité, aby se této nemoci dítě zbavilo lehce a méně bolestivě a zejména rychleji. Opravdu každý týden, měsíc, rok může být kritický. Léčba nemůže být úspěšná bez toho, aby ji nepodpořil samotný pacient. Odborníci se mohou i "rozkrájet", když nejde o dobrovolné rozhodnutí nemocného.